نقد و بررسی فرادرس برنامه نویسی آردوینو (Arduino) با محوریت پروژه های رباتیک – مقدماتی

برنامه نویسی آردوینو (Arduino)

در این آموزش به معرفی برد الکترونیکی آردوینو و تست کردن چندین سنسور به وسیله آن پرداخته شده است.

 

در این آموزش به معرفی برد الکترونیکی آردوینو و تست کردن چندین سنسور به وسیله آن پرداخته شده است. چهار درس اول، برد آردوینو مورد بررسی قرار گرفته شده و در درس های بعدی، به نحوه کد نویسی انواع سنسورهای مورد استفاده در روبات ها و همچنین موتورهای پله ای مورد بحث بوده که در آخر، یک پروژه نهایی به اسم ربات مسیریاب مورد بررسی قرار گرفته است. امروزه از این برد برای پروژه های مختلفی در زمینه ساخت ربات استفاده می شود.

باید توجه داشت از این برد نمی شود در سیستم های صنعتی استفاده چندانی کرد، به دلیل این که نویز پذیر بوده و در عملکرد ما اختلال ایجاد خواهد کرد. از طرفی بهترین کنترل کننده برای استپ موتورها ( موتورهای پله ای) بوده، به دلیل این که فرکانس آن برای این موتورها مناسب است. این نکته قابل بیان است که از کنترل کننده ای مانند PLC نمی شود برای کنترل کردن استپ موتور استفاده کرد به دلیل همین محدوده فرکانس کاری که برای موتورهای پله ای وجود دارد.

ابتدا سنسورها در هر درس معرفی می شوند و سپس کدهای آن به وسیله PDF ای که خود استاد در حین آموزش تدریس می کند برای دانشجویان، مورد بررسی قرار داده می شود. بعد از آن به سراغ بستن مدار بر روی برد رفته و کدهای نوشته شده را بر روی برد الکترونیکی آردوینو آپلود میکنیم. امکان دارد در این قسمت دچار خطاهایی شویم، مثل خطای برقرار بودن پورت USB برد الکترونیکی آردوینو، خطاهای نگارشی که در حین نوشتن، دچار آن می شویم و از قبیل این موارد وجود داشته باشند.

در نهایت، با درست بودن تمامی موارد به سراغ تست نهایی مدار رفته و سنسورهای بسته شده را امتحان می کنیم، مثلا برای سنسور آلتراسونیک (Ultrasound)، دستمان را جلوی آن گرفته و درست بودن آن را چک میکنیم. در درس آخر می شود گفت یک مینی ربات را مورد بررسی قرار داده و سنسورهای آموزش داده شده در درس های قبلی را به طور مناسب در کنار هم قرار داده، کدهای آن را نوشته و بر روی برد الکترونیکی آردوینو برنامه را Run می کنیم. این گونه توانستیم با آموزش دیدن در این مجموعه نه تنها به ساخت این ربات دست پیدا کنیم بلکه ربات های دیگری را هم توسط سنسورهای معرفی شده در این فرادرس مورد بررسی قرار دهیم.

نقات قوت 

آقای زاهدی در این درس بسیار ظریف و مسلط عمل کرده اند و سعی کرده اند تمامی مطالب را تا حد امکان بیان کنند اما مسائلی هم وجود دارد که در نقاط ضعف به آن می پردازیم.

در معرفی برد الکترونیکی آردوینو سعی شده تمام نکات را در حد امکان به دانشجویان بیان کنند. نرم افزار را مسلط بوده و تمامی آیکون های آن را مورد بررسی قرار داده اند. به نظرم ایشان تسلط عالی و کاملی روی این مباحث دارند. این آموزش برای من صرفه جویی در زمان، استفاده بهینه از وقت های مرده و تلف شده، تمرکز بیشتر روی مطالب درسی، تکرار و مرور چند پاره مطالب پیچیده تر و مهم تر از همه لذت یادگیری از یک مدرس برنامه نویسی برد الکترونیکی مهم را به همراه داشت که همه این عوامل، این مجموعه را منحصر به فرد می کند.

در بیان سنسورها هیچ مطلبی را جا ننداخته اند و گویی ذهن دانشجو را خوانده و تمامی ابهاماتی که ممکن است در ذهن دانشجویان به وجود بیاید، رفع گردیده و هیچ گونه مشکلی را برای ما بدون حل نگذاشته اند. صدای ایشان واضح و رسا بوده و کیفیت فیلم داری هیچ گونه ایرادی ندارد. زمان فیلم داری هم بسیار مدیریت شده و دانشجو را از آموزش خسته نمی کند. بنده به شخصه هیچ گونه علاقه ای به هیچ برنامه نویسی نداشتم، با دیدن این آموزش به حدی علاقه مند شده ام که در حال حاضر به یادگیری برنامه نویسی سی شارپ می پردازم.

این کلاس ها برای دانشجویانی که از لحاظ مالی مشکل دارند بسیار مفید بوده است. امروزه همین آموزش های فرادرس در آموزشگاه های آزاد با قیمت گزافی برگزار می شود که خیلی از دوستانی که علاقه دارند در این زمینه کار کنند، به علت عدم توانایی مالی، قید آن را می زنند. خود من اگر مجموعه آموزشی شما نبود هرگز به این پیشرفت در برنامه نویسی نمی رسیدم و واقعا در این زمینه گل کاشتید. آموزش های شما می تواند با قیمت های بالاتری وارد بازار شود، چون واقعا ارزش دارند، اما شما به فکر دانشجویان هستید. درود بر شما

نقاط ضعف

در حین توضیح در بخش اول، مدرس از نشانگر موس روی اسلایدها استفاده نمی کند که این کمی باعث سردرگمی می شود یعنی دانش پژوه اگر کمی حواس پرتی کند مجددا نمی تواند بفهمد مدرس کجای اسلاید را در حال تدریس است. استفاده از نشانگر موس علاوه بر حواس جمعی دانش پژوه موجب تاکید و تمرکز روی مطالب خواهد شد.

سنسورهای کمی در این مجموعه آموزشی بیان شده است، می توانستید به سنسور های بیشتری بپردازید. میدانم این مرحله، مرحله مقدماتی برنامه نویسی برد آردوینو بوده، ولی در هر حال سنسورها عملکرد کلیشان ساده بوده و می توان در هر آموزش به ۲ سنسور بپردازید.

به تاریخچه این برد هیچ گونه اشاره ای نشده است، همچنین به کاربرد های عملی سنسورهای معرفی شده در بخش های مختلف، اشاره نشده است. می توان با اشاره به این موارد ذهنیت خوبی در ذهن دانشجویان ایجاد کرد و ربات های گوناگونی در زمینه های مختلف ایجاد کرد تا از جوامع روز دنیا عقب نمانیم، زیرا آن ها هم از همین میکروکنترل کننده ها استفاده می کنند و با ذهنیت باز به طرح های موفقی رسیده اند. باشد که با بیان این مسائل که نمی شود اسمش را ایراد گذاشت و فقط و فقط یک پیشنهاد بوده از یک فرد کوچک این مجموعه که بسیاری از آموزش های این مجموعه را مطالعه کرده است، روز به روز ذهنیت دانشجویان ما باز شده و به موفقیت های بزرگی برسیم.

پیشنهادات

اگر تصویر مدرس در حین تدریس در ابعاد کوچک، پایین صفحه قرار بگیرد علاوه بر ایجاد هیجان و تحرک، از کسالت و ملال آوری بعضی از آموزش های طولانی جلوگیری می کند کما این که تماس چشمی و تصویری با مدرس در حال صحبت تاثیر به سزای در تسهیل یادگیری و فهم بهتر خواهد داشت.

بیشتر مواد تهیه شده در سایت برای دانشجویان فنی و مهندسی مناسب است، البته شاید دانشجوهای انسانی، پایه و پزشکی چندان با نرم افرارها نیاز به کار نداشته باشند اما حتما مواد آموزشی دیگری هست که دانشجوهای این زمینه ها هم نیاز به آموزش های تصویری داشته باشند. امیدوارم کمکی هر چند کوچک برای کار عظیمی که فرادرسی ها در بیش دارند کرده باشم. این آرمان «فرادرس نسخه آینده دانشگاه ها در ایران را تعریف خواهد کرد» آرمان بلند و وسوسه گری است که امیدوارم با همت و پشتکار دست اندرکاران این برنامه میسر شود. برد لمسی TFT امروزه کاربرد زیادی دارد و رابطه آن با برد الکترونیکی آردوینو بسیار زیاد است و می شود گفت که جزئی از آن است، اگر می شود مجموعه آموزش آن را در آموزهایتان قرار دهید.

 

 

آنچه مطالعه کردید، توسط جناب آقای مجید براتی سده به عنوان پیاده سازی و برداشت متنی بخش هایی از آموزش «آموزش برنامه نویسی آردوینو (Arduino) با محوریت پروژه های رباتیک – مقدماتی» تهیه شده و جهت استفاده مخاطبین گرامی در متلب سایت منتشر می شود.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *