آموزش شبیه سازی سیستم با سیمیولینک

آموزش شبیه سازی سیستم با سیمیولینک

شبیه سازی یک سیستم، مرحله ای مهم و اساسی در تحلیل و طراحی آن است. مفهوم سیستم، تقریباً در هر زمینه علوم فنی و مهندسی و همچنین علوم انسانی و علوم محض به صورتی وجود دارد. سیمیولینک ابزاری برای شبیه سازی است که به همراه جعبه نرم افزار محاسبات فنی متلب عرضه می شود. یکی از مهم ترین ویژگی های سیمیولینک آن است که کاربر تنها نیاز دارد نمودار بلوکی سیستم را وارد کرده، پارامترهای شبیه سازی را تنظیم کند تا شبیه سازی انجام شود. تنوع بلوک های سیمیولینک این اجازه را می دهد تا گستره وسیعی از انواع خواص را در سیستم شبیه سازی شده در نظر گرفت.

هدف این فیلم آموزشی، معرفی نرم افزار سیمیولینک و آموزش نحوه شبیه سازی سیستم های مختلف با خصوصیات متنوع به کمک این نرم افزار است. در پایان این فیلم، شما قادر خواهید بود مدل خود از سیستم را در نرم افزار سیمیولینک وارد کنید؛ سیستم شما می تواند شامل ترکیب متنوعی از مشخصات خطی، غیرخطی، زمان-پیوسته، زمان-گسسته، ثابت و متغیر با زمان باشد. همچنین خواهید آموخت پارامترهای شبیه سازی را برای به دست آوردن نتایج قابل اطمینان در زمان کوتاه تنظیم کنید، همچنین خواهید آموخت که داده های به دست آمده از شبیه سازی را به متلب منتقل کنید و یا از داده های محیط متلب در شبیه سازی خود استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر، ادامه مطلب را ببینید.

آموزش شبیه سازی سیستم با سیمیولینک

شبیه سازی یک سیستم، مرحله ای مهم و اساسی در تحلیل و طراحی آن است. مفهوم سیستم، تقریباً در هر زمینه علوم فنی و مهندسی و همچنین علوم انسانی و علوم محض به صورتی وجود دارد. سیمیولینک ابزاری برای شبیه سازی است که به همراه جعبه نرم افزار محاسبات فنی متلب عرضه می شود. یکی از مهم ترین ویژگی های سیمیولینک آن است که کاربر تنها نیاز دارد نمودار بلوکی سیستم را وارد کرده، پارامترهای شبیه سازی را تنظیم کند تا شبیه سازی انجام شود. تنوع بلوک های سیمیولینک این اجازه را می دهد تا گستره وسیعی از انواع خواص را در سیستم شبیه سازی شده در نظر گرفت. به عنوان مثال، سیمیولینک می تواند برای شبیه سازی سیستم های خطی، غیرخطی، زمان – پیوسته و زمان-گسسته، سیستم هایی که عملکرد آنها با یک برنامه متلب توصیف می شود به کار رود. این نرم افزار همچنین قابلیت هایی برای کمک به طراحی سیستم ها نیز در اختیار کاربر قرار می دهد.

هدف این فیلم آموزشی، معرفی نرم افزار سیمیولینک و آموزش نحوه شبیه سازی سیستم های مختلف با خصوصیات متنوع به کمک این نرم افزار است. در پایان این فیلم، شما قادر خواهید بود مدل خود از سیستم را در نرم افزار سیمیولینک وارد کنید؛ سیستم شما می تواند شامل ترکیب متنوعی از مشخصات خطی، غیرخطی، زمان-پیوسته، زمان-گسسته، ثابت و متغیر با زمان باشد. همچنین خواهید آموخت پارامترهای شبیه سازی را برای به دست آوردن نتایج قابل اطمینان در زمان کوتاه تنظیم کنید، همچنین خواهید آموخت که داده های به دست آمده از شبیه سازی را به متلب منتقل کنید و یا از داده های محیط متلب در شبیه سازی خود استفاده کنید.

با آموختن این مطالب، ابزاری برای تحلیل سیستم و تنطیم پارامترهای آن برای عملکرد مطلوب خواهید داشت. تنوع بلوک هایی که می توان در سیمیولینک استفاده کرد این اجازه را به کاربر خواهد داد که سیستم های مختلف از زمینه های مختلف علمی یا فنی را شبیه سازی کند. همچنین سیستم هایی که اجزاء آنها از زمینه های مختلف هستند (مثل سیستم های الکتریکی-مکانیکی-شیمیایی) به راحتی قابل شبیه سازی در این نرم افزار خواهند بود. آموختن مطالب این دوره می تواند راه را برای آموختن جعبه ابزارهای پیشرفته تر سیمیولینک آماده کند. این جعبه ابزارها بلوک های پیشرفته برای شبیه سازی سیستم هایی مثل سیستم های قدرت، سیستم های گسسته پیشامد، و سیستم های مکانیکی به کار روند.

کاربردهای متنوع، انعطاف و در عین حال سهولت کاربرد نرم افزار سیمیولینک قدرت بسیاری به آن می دهد. ارتباط نزدیک این جعبه نرم افزاری با متلب و الگوریتم های دقیق عددی، باعث می شوند نتایج به دست آمده قابل اطمینان باشند و بتوان به آسانی آنها را نمایش داد و تحلیل کرد.

 

 

مباحث مطرح شده در این فیلم آموزشی برای رشته های تحصیلی زیر مناسب می باشد:

 • رشته های مهندسی به خصوص مهندسی برق و مکانیک
 • ریاضی کاربردی
 • مدیریت
 • اقتصاد

 

سرفصل های مهم مورد بحث در این فیلم آموزشی عبارتند از:

 • مقدمه ای بر سیستم ها و نمایش آنها
  • مقدمه ای بر نمایش سیستم ها
 • شبیه سازی به کمک بلوک های پیش فرض سیمیولینک
  • کار با فایل های مدل در سیمیولینک
  • بلوک های پیش فرض سیمیولینک و تنظیمات پارامترهای آنها
  • شبیه سازی سیستم های خطی با سیمیولینک
  • کار با ورود ی ها، نمایشگرها و سیگنال ها در سیمیولینک
  • شبیه سازی سیستم های زمان-گسسته و هیبرید در سیمیولینک
  • شبیه سازی سیستم های غیرخطی (ناپیوستگی ها و اثرات غیرخطی دیگر)
  • شبیه سازی فضای حالت سیستم های غیرخطی
 • ارتباط بین سیمیولینک و متلب
  • جمع آوری، تحلیل و انتقال داده بین متلب و سیمیولینک
  • فراخوانی m-File ها از سیمیولینک و فراخوانی مدل های سیمیولینک در m-File ها
 • مباحث عملی در کاربرد سیمیولینک
  • مباحث آنالیز عددی و تنظیم حل کننده های عددی سیمیولینک

  

برای مشاهده جزئیات و تهیه آموزش فرادرس  ‫فیلم های آموزشی شبیه سازی سیستم های دینامیکی با سیمیولینک SIMULINK به این لینک (+) مراجعه نمایید.

 

 
برای مشاهده پیش نمایش بخش (الف) این محصول بر روی یوتیوب (YouTube) از لینک زیر استفاده کنید:

لینک ویدئو بر روی سرور یوتیوب (YouTube)

 

 

برای مشاهده پیش نمایش بخش (ب) این محصول بر روی یوتیوب (YouTube) از لینک زیر استفاده کنید:

لینک ویدئو بر روی سرور یوتیوب (YouTube)

 

مطالب پیشنهادی‎

۸ نظر در "آموزش شبیه سازی سیستم با سیمیولینک"
 1. سلام
  خواستم در خصوص مدت این فیلم آموزشی از شما راهنمایی بخوام،این فیلم اگر فیلم دوره آموزشی تشکیل شده توسط آقای خلیدجی باشد مدت زمانش ۱۸ ساعت بود ولی مدت زمان این فیلم آموزشی سه ساعت و نیم می باشد یعنی بطور متوسط ۱۵ ساعت کمتر از دوره آموزشی آیا مطالب بطور کامل پوشش داده شده است؟
  ممنون از حسن توجه شما

  1. در پاسخ به جواد:
   با سلام،
   فیلم آموزشی که هم اکنون ارائه شده است تنها بخشی از دوره برگزار شده می باشد و در آینده نزدیک پس از ویرایش بخش های بعدی، فیلم آموزشی به طور کامل ارائه خواهد شد.
   از توجه شما متشکریم.
   موفق و پیروز باشید.

  1. در پاسخ به میلاد:
   با سلام،
   تکمیل بسته آموزشی سیمیولینک در برنامه ریزی هیئت علمی مجموعه فرادرس گنجانده شده است اما متاسفانه امکان پیش بینی و زمان بندی میسر نیست.
   شما می توانید با عضویت در خبرنامه فرادرس از آخرین مطالب علمی و تخصصی و همچنین برگزاری دوره های مختلف باخبر شوید.
   از توجه شما متشکریم.
   موفق و پیروز باشید.

 2. با سلام
  ۱- بسته ی آموزشی سیمیولینک را امروز دریافت نمودم، از ارسال به موقع شما ممنونم.
  ۲- با توجه به اینکه فرمودید ” تکمیل بسته آموزشی سیمیولینک در برنامه ریزی هیئت علمی مجموعه فرادرس گنجانده شده است” . آیا کاربرد سیمیولینک در مخابرات نیز به این مجموعه اضافه می شود؟

  1. در پاسخ به saeed reza:
   با سلام،
   سرفصل های بسته ای آموزشی که در آینده ارائه خواهد شد قابل پیش بینی نیست قطعا در صورت امکان این مبحث نیز افزوده خواهد شد.
   از توجه شما متشکریم.

 3. با سلام
  آیا در صورت نداشتن هیچ گونه آشنایی با سیمولینک، این فیلم سه ساعته قابل استفاده خواهد بود؟
  با تشکر

  1. در پاسخ به بهتاش:
   با سلام،
   برای اینکه بهره کافی از این فیلم برده شود بهتر است با مفاهیم زمینه ای سیمیولینک آشنایی داشته باشید.
   موفق و پیروز باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *