آموزش کورل – مقدمات

آموزش کورل - مقدمات

زمانی تعریف کار استخدام شدن در یک اداره و دریافت حقوق ماهیانه بود. ولی در عصر حاضر شاید یافتن کار به این شیوه دیگر کاری مشکل و شاید نشدنی باشد و باید به شیوه ­های دیگری برای کسب درآمد و اشتغال­‌زایی نیز فکر کرد. با توجه به شرایط بازار کار و گستردگی کارهای کامپیوتری و نفوذ کامپیوتر در همه زمینه­ ها و استفاده از کامپیوتر در گرافیک کامپیوتری و کاربرد آن در تبلیغات که در آینده بیشتر به آن نیاز پیدا خواهیم کرد، باعث گردیده تا گرافیک کامپیوتری زمینه مستعدی برای فعالیت باشد و بتوان یک کار مطمئن و مناسب را برای خود ایجاد کنیم. کار در این زمینه نیاز به سرمایه و امکانات اولیه زیادی ندارد و در چند سال گذشته افراد زیادی با این رویکرد موفق بوده­اند و هنوز این بازار کار اشباع نشده و می­تواند نیروهای بسیار زیادی را به خود جذب کند. مطمئنا کیفیت در موفقیت افراد بسیار موثر خواهد بود. با توجه به آگاه نبودن بسیاری از افرادی که با کورل فقط در حد کشیدن خط و تبدیل تصاویر به خط کار می­کنند و کورل را نرم ­افزاری کارآمد نمی­دانند در این آموزش سعی شده است با دیدی کاربردی افراد را برای کارهای عملی آماده سازد و با قابلیت‌های کورل کاملا آگاه سازد.

آموزش کورل - مقدمات

مولف: مهدی اشرفی – مدرس مجموعه فرادرس های آموزش جامع کورل (Corel Draw)

زمانی تعریف کار استخدام شدن در یک اداره و دریافت حقوق ماهیانه بود. ولی در عصر حاضر شاید یافتن کار به این شیوه دیگر کاری مشکل و شاید نشدنی باشد و باید به شیوه­ های دیگری برای کسب درآمد و اشتغال­‌زایی نیز فکر کرد. با توجه به شرایط بازار کار و گستردگی کارهای کامپیوتری و نفوذ کامپیوتر در همه زمینه­ ها و استفاده از کامپیوتر در گرافیک کامپیوتری و کاربرد آن در تبلیغات که در آینده بیشتر به آن نیاز پیدا خواهیم کرد، باعث گردیده تا گرافیک کامپیوتری زمینه مستعدی برای فعالیت باشد و بتوان یک کار مطمئن و مناسب را برای خود ایجاد کنیم. کار در این زمینه نیاز به سرمایه و امکانات اولیه زیادی ندارد و در چند سال گذشته افراد زیادی با این رویکرد موفق بوده­اند و هنوز این بازار کار اشباع نشده و می­تواند نیروهای بسیار زیادی را به خود جذب کند. مطمئنا کیفیت در موفقیت افراد بسیار موثر خواهد بود. با توجه به آگاه نبودن بسیاری از افرادی که با کورل فقط در حد کشیدن خط و تبدیل تصاویر به خط کار می­کنند و کورل را نرم ­افزاری کارآمد نمی­دانند در این آموزش سعی شده است با دیدی کاربردی افراد را برای کارهای عملی آماده سازد و با قابلیت‌های کورل کاملا آگاه سازد.

به جرات می­توان گفت که: کورل آچار فرانسه گرافیک دوبعدی می­باشد. با توجه به امکانات این نرم­افزار هرگونه کاری را که بخواهیم می­توانیم انجام دهیم و هر فکری که در زمینه طراحی داشته باشیم به اجرا در آوریم و هیچگاه کمبودی را در طراحی و به اجرا در آوردن افکارمان احساس نکنیم. حتی کار با این نرم­افزار باعث ایجاد خلاقیت و خلق کارهای جدید نیز می­شود. بسیاری از افرادیکه با شیوه صحیح کار با این نرم­افزار آشنا نیستند و کارهای خود را با نرم­افزارهای گرافیکی دیگری انجام می­دهند در ابتدا از کار با این نرم­افزار امتناع می­کنند ولی با تجربه­ای که با بسیاری از این افراد داشتم، پس از یادگیری این نرم­افزار اولویت اول خود را در کار با این نرم­افزار قرار دادند و حاضر نیستند کارهای خود را با غیر این نرم­افزار انجام دهند. برای اثبات این امر می­توانید خودتان نیز آن را امتحان کنید. مطمئناً مهمترین دلیل این انتخاب راحتی کار با این نرم­افزار و امکانات بسیار زیاد و کاربردی این نرم­افزار می­باشد و هر کاری را که اراده کنید، روشی برای انجام آن در کورل خواهید یافت. امید است با مشاهده این فیلم آموزشی متوجه صحت این گفتار شوید و بتوانید کارهای بهتری ارائه دهید.

فیلم آموزشی که خدمت شما ارائه می­گردد حاصل چندین سال فعالیت کارهای کامپیوتری و آموزش نرم­افزارهای گرافیکی و کار مستمر با آنها می­باشد. پس از چندین سال آموزش این نرم­افزار و بکار بردن شیوه­های مختلف در آموزش این نرم­افزار، بهترین روشی را که بتوان این نرم­افزار را با کمترین سوال و بدون مشکل آموخت و به بهترین روش کاربرد ابزارهای آن را آموخت در این فیلم ارائه گردیده است.

در فصل اول محیط کورل معرفی شده است و نکات مقدماتی در کار با این برنامه ارائه گردیده است. در فصل دوم کار با ابزار Pick (اولین ابزار در جعبه ابزار که به شکل فلش می­باشد) تقدیم­تان می­گردد تا با یکی از کاربردیترین ابزارهای کورل آشنا شوید و در عین سادگی با شیوه کار در این نرم­افزار آشنا شوید. در فصل سوم و چهارم ابزارهای ترسیمی و رسم چند آرم با آنها آموزش داده شده است. در فصل پنجم کار با ابزار ذره­بین و سایر امکانات بصری کورل آموزش داده شده است. در فصل ششم ابزارهای تغییر دهنده که نقش بسیار مهمی در ویرایش شکل­ها می­تواند داشته باشد ارائه گردیده است. در فصل هفتم و هشتم بهترین و موثرترین امکانات و جلوه­های ویژه کورل با کاربردهای هر کدام آموزش داده شده است و در فصل نهم امکانات رنگ­آمیزی و چاپ آموزش داده شده است و در فصل آخر منوهای باقیمانده و مهم مانند Bitmap آموزش داده شده است.

در انتهای هر فصل مراحل رسم چندین آرم با توجه به مطالب آن فصل آموزش داده شده است تا با رسم آنها مطالب فصل را در قالب عملی بهتر ببینید و کاربرد هر ابزار را بارها و بارها مرور کنید تا ملکه ذهنتان شود.

در حال حاضر دو دسته نرم­افزار گرافیکی (Bitmap و Vector) وجود دارد، و با توجه به کامپیوتری شدن اغلب مراحل طراحی و چاپ، افرادی که می­خواهند در زمینه کارهای گرافیکی فعالیت کنند باید بتوانند حداقل با یک نمونه از هر کدام از این نرم­افزارها کار کنند.

دسته اول نرم­افزارهای گرافیکی Bitmap، نقطه نقطه­ای یا پیکسلی (به اشتباه در بعضی کتابها “نقشه بیتی” نیز نامیده شده که به دلیل ترجمه map می­باشد. ولی منظور از این نامگذاری طرحی است که از مجموعه نقاط ایجاد می­شود.) نامیده می­شوند. در این نوع برنامه­ها تصاویر از کنار هم قرار گرفتن نقاط ایجاد می­شوند و اطلاعات رنگ هر نقطه بطور مستقل در فایل ذخیره می­شود. لذا حجم این نوع فایل­ها بسیار زیاد خواهد بود و اگر تصاویر با کیفیت بالا بخواهیم داشته باشیم باید تعداد نقاط بیشتر شود و این امر باعث افزایش حجم فایل می­گردد. بطور مثال می­توان این نوع تصاویر را با فرش مقایسه کرد، در فرش از کنار هم قرار گرفتن گره­ها طرح روی قالی ایجاد می­شود و در تصاویر پیکسل­ها همان گره­ها هستند. هرچه فرش ریز بافت­تر باشد طرح روی آن بهتر دیده خواهد شد ولی خود فرش نیز گران­تر می­شود. در تصاویر پیکسلی هم به همین حالت است هرچه تعداد پیکسل‌ها بیشتر باشد کیفیت عکس بهتر می­شود ولی حجم فایل نیز افزایش می­یابد. البته فقط تعداد نقاط در کیفیت تصاویر تاثیرگذار نمی­باشد بلکه تعداد نقاط در یک طول مشخص واحد بهتری برای سنجش کیفیت تصاویر( واحد سنجش کیفیت تصویر dpi می­باشد که مخفف Dot Per Inch (تعداد نقاط در هر اینچ طول) است.) می­باشد. مشکل دیگر این نوع فایلها این است که اگر بخواهیم تصویری را بزرگتر کنیم عملاً این کار غیرممکن خواهد بود و با توجه به پیشرفت انواع نرم­افزارهای موجود که می­توانند تصویر را با کیفیت بهتری بزرگ کنند، اما هنوز درصد خطا زیاد می­باشد. این برنامه­ها همانند نقاشی بر روی بوم کار می­کنند و در اولین گام باید اندازه تصویر را در آنها تعیین کنیم و تغییر آن در مراحل بعدی مشکل آفرین خواهد بود.

از نمونه این نرم­افزارها می­توان به فتوشاپ، Paint و Corel PHOTO-PAINT اشاره نمود. مهمترین کارهایی که در این نرم­افزارها می­شود انجام داد، روتوش کردن (رفع ایرادهای موجود بر روی تصویر) و مونتاژ (ترکیب چند تصویر و خلق یک تصویر جدید) می­باشد که عملاً باید از تصاویری که داریم استفاده کنیم و در این حالت این محدودیت وجود دارد که تصاویر باید وجود داشته باشند تا ما بتوانیم بر روی آنها کار کنیم و امکان طراحی و خلق یک تصویر در آنها بسیار ضعیف می­باشد.

دسته دوم نرم­افزارهای گرافیکی Vector یا برداری می­باشد. در این نوع نرم­افزارها بجای نگهداری رنگ نقاط خصوصیات مربوط به شکل­های رسم شده را ذخیره می­کنند. بطور مثال برای یک دایره اطلاعات نظیر مرکز، شعاع،

رنگ خط دور، نوع خط دور (نقطه چین، خط چین درشت و ریز و…) رنگ داخل یا نحوه رنگ­آمیزی داخل دایره و … ذخیره می­شوند که باعث کاهش حجم اطلاعات ذخیره شده نسبت به انواع قبلی نرم­افزارها می­شود.

گرافیک برداری از خط­ها ومنحنی­ ها تشکیل شده است و در زمان طراحی منحنی­ ها و خطوط و بطور کامل­ تر اشکال توسط فرمول­های ریاضی در پشت صحنه ایجاد می­شوند، به همین علت اگر شکل را بزرگ­نمای کنیم افت کیفیت اتفاق نمی­افتد. در نتیجه گرافیک برداری بهترین انتخاب برای کارهای گرافیکی با اندازه­های مختلف می­باشد. در هنگام ذخیره این نوع فایل­ها به دلیل اینکه فرمول­ها و رابطه­ها در خود برنامه وجود دارد و فقط مقادیر عددی که باید در این رابطه­ها بکار برده شوند ذخیره می­شود، حجم فایل پایین خواهد بود. بطور مثال برای ذخیره یک دایره فقط مختصات مرکز و اندازه شعاع ذخیره می­شود و هرچه بخواهیم اندازه دایره را بزرگ کنیم فقط مقدار شعاع زیاد خواهد شد که تغییری در حجم فایل ایجاد شده نخواهد داشت ولی اگر بخواهیم همین کار را در فتوشاپ انجام دهیم باید یک فایل بزرگ ایجاد کنیم تا بتوانیم یک دایره بزرگتر در آن بکشیم. همانند بوم نقاشی، قبل از شروع به نقاشی کردن، باید ابعاد و اندازه آن را تعیین کنیم و سپس شروع به نقاشی کردن کنیم و پس از شروع کار تغییر دادن اندازه آن کاری بسیار سخت و به عبارت دیگر نشدنی خواهد بود. نرم­افزارهای بـرداری زیادی تولید شـده­اند اما از جمله معروف­ترین آنها می­توان به FreeHand، CorelDRAW و Adobe illustrator اشاره کرد. تصاویر زیر بطور واضح اختلاف کیفیت تصویر در هنگام بزرگ­نمایی در دو نرم­افزار مختلف را نشان می­دهد.

ابزار Pick اولین ابزار در جعبه ابزار است و به شکل یک فلش می­باشد. این ابزار یکی از ابزارهای بسیار کاربردی در کورل است و توسط این ابزار شش کار بسیار مهم انجام می­شود که عبارتند از: انتخاب شکل­ها، جابجایی، بزرگ و کوچک کردن، اریب کردن، دوران دادن و قرینه کردن.

هر شکلی که در کورل رسم کنیم، مثلاً یک مستطیل، در ابتدا هشت مربع مشکی کوچک (دستگیره یا Handel) در اطراف و یک ضربدر کوچک در داخل آن دیده می­شود که نشان دهنده­ی در حالت انتخاب بودن آن است. حال اگر در این وضعیت رنگ جدیدی تعیین شود رنگ این شکل تغییر خواهد کرد و هر کار دیگری که انجام دهیم بر روی شکل فعال یا در حالت انتخاب انجام خواهد شد. اگر بخواهیم شکلی را نیز حذف کنیم پس از انتخاب کافیست کلید Delete را بزنیم. حال اگر بخواهیم عملیاتی که می­خواهیم انجام دهیم بر روی یکی از شکلهای قبلی انجام شود یا همزمان بر روی چندین شکل انجام شود اول باید آنها را انتخاب کنیم و سپس آن کار را انجام دهیم.

توسط این ابزار برای انتخاب یک شکل کافیست بر روی آن کلیک کنیم یا یک کادر دور آن بکشیم تا شکل موردنظر بطور کامل در آن قرار بگیرد. برای انتخاب چندین شکل بعد از انتخاب شکل اول کلید Shift را نگه داشته و برروی سایر شکل­ها کلیک می­کنیم.

توجه داشته باشید اگر کلید Shift را نگه داریم و بروی یکی از شکلهای که قبلاً انتخاب کرده بودیم بزنیم آن شکل از حالت انتخاب خارج می­شود. روش دیگر برای انتخاب چندین شکل نگه­داشتن دکمه سمت چپ موس و کشیدن یک کادر دور آنها می­باشد، توجه داشته باشید که فقط اشکالی که به طور کامل داخل کادر باشند انتخاب می­شوند و اگر قسمت کوچکی از شکل نیز در کادر نباشد آن شکل انتخاب نخواهد شد. اگر بخواهیم در هنگام کشیدن کادر حتی اگر قسمتی از شکل نیز در کادر بود جز شکلهای انتخاب شده باشد، کافیست کلید Alt را نگه داریم. اگر برروی خود ابزار Pick tool در جعبه ابزار دابل کلیک نمایم کلیه شکلها انتخاب خواهند شد.

 

آموزش کورل - مقدمات

شکل ۱-۱: تصویر بزرگ‌­نمایی شده در نرم‌افزار پیکسلی

 

 آموزش کورل - مقدمات 

شکل ۲-۱: تصویر بزرگ‌­نمایی شده در نرم‌­افزار برداری

 

اگر بخواهیم شکلی را که انتخاب کرده­ایم حرکت دهیم کافیست بر روی آن درگ کنیم (یعنی دکمه موس را بفشاریم و حرکت کنیم) و آن را در محل جدید رها سازیم. حال اگر بخواهیم شکل ما هم در مکان اول وجود داشته باشد و هم بتوانیم در محل جدید یک کپی دیگر از آن داشته باشیم کافیست قبل از رها کردن دکمه چپ موس دکمه راست را کلیک کنیم و سپس کلید سمت چپ موس را رها کنیم. دو روش دیگر نیز برای کپی کردن شکل در کورل وجود دارد که در نرم­افزارهای دیگر دیده نمی­شود. یک روش استفاده از کلید + در قسمت عددی صفحه کلید است و روش دیگر توسط کلید Space انجام می­شود.

اگر در حین تغییر اندازه دادن پهنای شکل کلید Shift را نیز نگه­داریم پهنای شکل از هر دو طرف به اندازه یکسان و قرینه تغییر خواهد کرد و توسط همین خاصیت ساده می­توانیم یک توپ پلاستیکی رسم نماییم.

آنچه مطالعه کردید بخش های مقدماتی از آموزش کورل بود. ما امیدوار هستیم که در ادامه بتوانیم مطالب بیشتری را در این زمینه تقدیم شما کنیم. مقدمات اشاره شده در این متن به صورت کاملتری در مجموعه فرادرس های آموزش کورل (Corel Draw) مورد بحث قرار گرفته اند.

مجموعه فرادرس های آموزش جامع کورل (Corel Draw) شامل مجموعه ای از فیلم های آموزشی در مورد کورل است، که به صورت تئوری و عملی (پیاده سازی گام به گام) ارائه شده است. این مجموعه، شامل تقریبا ۱۴ ساعت برنامه آموزشی تخصصی است که منبعی بی نظیر برای آموزش مباحث کورل محسوب می شود.

مجموعه فرادرس های آموزش جامع کورل (Corel Draw):   کلیک کنید

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *