نگاهی آماری به روند توسعه الگوریتم رقابت استعماری

 

الگوریتم رقابت استعماری

 

سرویس علمی متلب سایت – وبسایت محاسبات تکاملی، در پستی کوتاه روند توسعه الگوریتم رقابت استعماری را به صورت آماری مورد بررسی اجمالی قرار داده است. در ادامه مطلب، بازنشر این نوشته کوتاه و جالب، جهت استفاده مخاطبین متلب سایت آمده است.

 

الگوریتم رقابت استعماری

 

سرویس علمی متلب سایت – وبسایت محاسبات تکاملی، در پستی کوتاه روند توسعه الگوریتم رقابت استعماری را به صورت آماری مورد بررسی اجمالی قرار داده است. در ادامه مطلب، بازنشر این نوشته کوتاه و جالب، جهت استفاده مخاطبین متلب سایت آمده است.

 

______________________________________________

“از زمان معرفی شدن الگوریتم رقابت استعماری زمان زیادی نمی گذرد. در این میان بررسی آماری روند توسعه این روش بهینه سازی، خالی از لطف نخواهد بود. از میان مستندات مرتبط با این الگوریتم که در بخش مقالات و پایان نامه ها در سایت، برخی از آنها لیست شده اند، مقالات صرفاً انگلیسی (بدون در نظر گرفتن پایان نامه ها و مقالات به زبان های دیگر غیر از انگلیسی)، مد نظر قرار گرفته و تعداد مقاله منتشر شده بر حسب سال در یک نمودار ستونی آورده شده اند.

 

شکل زیر نمودار تعداد مقاله در سال را نشان می دهد. لازم به ذکر است که مقالات سال ۲۰۱۲ مرتبط با دو ماه اول سال در نظر گرفته شده اند و با تقریب حداقلی خطی، تعداد در پنج (به جای شش) ضرب شده است تا یک تخمین حداقلی از تعداد مقاله منتشر شده در سال ۲۰۱۲ بدست آید و نمودار موجه تری منتشر شود. همچنین در این نمونه گیری، تنها مقالاتی مد نظر قرار گرفته اند که بطور مستقیم و به عنوان یک بخش اصلی از الگوریتم رقابت استعماری استفاده کرده اند. در این میان، مقالاتی که به این الگوریتم صرفاً بایک اشاره، در بخش منابع خود ارجاع داده اند، به همراه مقالات به زبان غیر انگلیسی و نیز پایان نامه ها مورد بررسی قرار نگرفته اند. به هر حال با اینکه این نمودار تنها محدود به دسته خاصی از مستندات منتشر شده در مورد این الگوریتم است، اما این دسته آنقدر بزرگ می باشد که بتواند روند توسعه این روش بهینه سازی را مدلسازی کند.

 

 

نمودار استناد علمی به الگوریتم رقابت استعماری
توسعه استفاده از الگوریتم رقابت استعماری

 

آنچه در این میان قابل توجه است، روند نمایی رشد و توسعه این الگوریتم می باشد. با اینکه تا سال ۲۰۰۹ عملاً در دسته مورد بررسی، در مجموع کمتر از ۲۰ مقاله در عرض سه سال در مورد این الگوریتم نوشته شده است. اما به یکباره در سال ۲۰۱۰ با شناخته شدن این الگوریتم، با استفاده از آن، نزدیک به ۵۰ مقاله منتشر شده است. این روند در سال ۲۰۱۱ با انتشار نزدیک به یکصد و پنجاه مقاله ادامه پیدا کرده است. در سال ۲۰۱۲ نیز تنها در عرض دو ماه اول سال نزدیک به ۵۰ مقاله منتشر شده است (پیش بینی حدود ۳۰۰ مقاله در این سال). روند نمایی استقبال از این الگوریتم، میزان اعتماد جامعه علمی به آن را به خوبی نشان می دهد. به گونه ای که این الگوریتم، امروز تبدیل به شناخته شده ترین روش جدید بهینه سازی و جدید ترین روش شناخته شده بهینه سازی شده است.”

______________________________________________

 

منبع: نگاهی آماری به روند توسعه الگوریتم رقابت استعماری

 

همچنین پیشنهاد می کنیم، در صورت تمایل به یادگیری عملی این الگوریتم کارا و نوپا، فرصت استفاده از بسته ویژه آموزشی متلب سایت در این زمینه را از دست ندهید. لینک زیر را ببینید.

مطالب پیشنهادی‎

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *