چرا از تصویر لنا (Lenna) در پردازش تصویر استفاده می شود؟

Lenna
 

 

 

یکی از مخاطبین متلب سایت، در نقدی به یکی از مطالب منتشر شده در متلب سایت، چنین نوشته بودند:

در عنوان آموزش پردازش تصویر در متلب به نشانی این لینک، عکس قرار داده شده در عنوان مذکور (تصویر فوق)، نامربوط بوده و دور از شان سایت مفید شماست. خوب است عکس با مفهوم تری جایگزین شود.

 

در پاسخ به نقد این دوست گرانقدر و مخاطب محترم، مطلب کوتاه زیر به صورت ایمیلی ارسال شده بود که انتشار عمومی آن، با اندکی توسعه را خالی از لطف ندیدیم.

 

تصویر مورد اشاره شما معروف به Lenna، یکی از تصاویر اصلی در حوزه پردازش تصویر بوده و پایه ثابت مقالات علمی در این حوزه است. از دلایل اصلی کاربرد فراوان این تصویر علاوه بر خاص بودن، داشتن طیف رنگی غنی (هر سه پایه RGB) می باشد که تصویر خوبی برای الگوریتم پردازش رنگی تصاویر ایجاد می کند. همچنین این تصویر به تعداد مناسبی خطوط ساده و نیز انحنا (مثلاً در کلاه) دارد که آن را برای تست الگوریتم های شناسایی لبه و خط و انحنا و دایره، مناسب می کند. ورود این تصویر به حوزه پردازش تصویر، تقریباً تصادفی بود. اما ماندن آن در این حوزه به دلایل خاص اشاره شده، مرتبط بود. این تصویر برای اولین بار در سال ۱۹۷۳ در توسط Alexander Sawchuk در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، مورد استفاده قرار گرفت، زمانی که آنها بی وقفه به دنبال تصویری با رنج دینامیکی بالا می گشتند و به صورت تصادفی یکی از همکاران با یک مجله پللییی بوی در دست وارد اتاق شد و آنها با تهیه یک اسکن از تصویر روی جلد، آن را استفاده کردند. David C. Munson سردبیر سابق  مجله IEEE Transactions on Image Processing، در مورد دلایل محبوبیت این تصویر چنین می گوید:

 

First, the image contains a nice mixture of detail, flat regions, shading, and texture that do a good job of testing various image processing algorithms. It is a good test image! Second, the Lena image is a picture of an attractive woman. It is not surprising that the (mostly male) image processing research community gravitated toward an image that they found attractive.

 

در مورد این تصویر می توانید در زیر بیشتر مطالعه نمایید.

مطالب پیشنهادی‎


مجموعه: دسته‌بندی نشده
۲ نظر در "چرا از تصویر لنا (Lenna) در پردازش تصویر استفاده می شود؟"
 1. باسلام
  من هم با نظر مخاطب محترمی که در باره عکس فوق در آموزش پردازش تصویر گله مند بودند موافقم راستش من هم در ابتدا که این تصویر را دیدم جا خوردم و فکر کردم که اشتباهی وارد یک سایت تبلیغاتی شده ام .
  بهر جهت سایت بسیار غنی و مفیدی دارید و این توانائی را هم در شما می بینم که بتوانید عکسی با مشخصات لازم برای آموزش و سازگار با فرهنگ و اعتقاداتمان طراحی یا پیدا کنید.چون شما در سایتتان کارهای بزرگی انجام داده و میدهید من که به شخصه بسیار استفاده کرده و میکنم.
  همیشه موفق و سربلند باشید

 2. با سلام
  سوالی داشتم اگر لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم به ایمیلم بفرستید
  چرا برخی عکس ها که متعلق به خود برنامه متلب هستند با پیغام خطای وجود ندارد در کدهای من ظاهر میشوند. مثلا همین تصویر خانم lena یا bike2 برای من خطا میدهد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *