ده تصور غلط درباره تقابل سپ و اوراکل

بحث درباره سپ (SAP)، اوراکل (Oracle) و تفاوت های این دو همیشه داغ است. کمپانی های بزرگ و کوچک می خواهند بدانند کدام یک از این دو، مناسب کسب و کارشان است و به آن ها می تواند کمک کند. در این میان تصورات غلطی وجود دارند که باعث می شوند کمپانی ها در تصمیم گیری برای انتخاب سیستم ERP مناسب دچار مشکل شوند. در این پست ده تصور غلط را بررسی می کنیم.

بحث درباره سپ (SAP)، اوراکل (Oracle) و تفاوت های این دو همیشه داغ است. کمپانی های بزرگ و کوچک می خواهند بدانند کدام یک از این دو، مناسب کسب و کارشان است و به آن ها می تواند کمک کند. در این میان تصورات غلطی وجود دارند که باعث می شوند کمپانی ها در تصمیم گیری برای انتخاب سیستم ERP مناسب دچار مشکل شوند. در این پست ده تصور غلط را بررسی می کنیم.

سپ برای کمپانی ها با سایز متوسط، خیلی پیچیده است. یکی از مشهورترین تصورات غلط این است که سپ بسیار پیچیده است و ممکن است برای کمپانی های کوچک و متوسط باعث دردسر شود. با این که این مورد در برخی موارد درست است اما اغلب سیستم های ERP مدرن امکانات زیادی بیشتر از تیاز مشتریان خود ارائه می کنند. پس سوال واقعی که مطرح می شود و کمپانی ها موقع تصمیم گیری باید از خود بپرسند این است که آیا امکانات بیشتر برای کمپانی که می خواهد در طول زمان رشد کند و بزرگ شود، ارزش این را دارد که مدت کوتاهی درگیر پیچیدگی ها شوند؟

اوراکل دیگر از جی دی اواردز پشتیبانی نمی کند. از چند سال پیش که اوراکل جی دی ادورادز (JD Edwards) را خرید، شایعات زیادی شنیده می شود که اوراکل به زودی حمایت خودش را از آن متوقف می کند. این در حالی است که مشتریان زیادی به جای خرید مجموعه کسب و کار دیجیتالی اوراکل، جی دی ادواردز می خرند؛ خصوصا در صنایع تولیدی و کارخانجات. جی دی ادواردز سرویس فوق العاده ای است که اوراکل میلیون ها دلار خرج تحقیق و توسعه آن می کنند و اخیرا ورژن جدید آن با رابط کاربری فوق العاده ای معرفی شده است. این حقایق، شایعه قطع حمایت را رد می کند.

شکایات حقوقی زیادی از سپ شده است. شکایات حقوقی از سپ بر هیچ کس پوشیده نیست. اغلب تولید کننده های ای آر پی مورد شکایت هستند. اما دلیل اینکه اخبار حقوقی سپ همه جا پخش می شود و به آن اهمیت داده می شود این است سپ برند مشهورتری نسبت به رقبای خود است. به عنوان مثال هیچ کس درباره شکایت یک سوپرمارکت از تولید کننده ای آر پی ایکس خبر ندارد، اما اگر کسی شکایتی از سپ انجام دهد، همه درباره آن خواهند شنید.

وقتی کسی نرم افزار ERP اوراکل را می خرد کلا اوراکلی می شود. یکی از مزایا و معایب اوراکل این است که بیشتر از نرم افزار ای آر پی می فروشند. بلکه علاوه بر ای آر پی، پایگاه داده، سخت افزار و دیگر سیستم های سازمانی دارند که همین باعث این تصور غلط می شود که مجبور به استفاده از دیگر سرویس ها و محصولات اوراکل خواهیم شد. قیمت گذاری اوراکل علاوه بر قیمت لایسنس، به سود و سهام یا هزینه های SG&A نیز بستگی دارد. همین ممکن است این تصورات را تایید کند. به جای نگرانی درباره تاکتیک های قیمت گذاری اوراکل باید به این فکر کرد که آیا محصول آن به درد کمپانی می خورد و می تواند مناسب باشد یا خیر.

سپ گران است. با اینکه سپ ارزان نیست اما در بین تولید کننده های ای آر پی گرانترین محسوب نمی شود. خصوصا در مقابل اوراکل نمی توان به ان گران گفت. بهتر است کمپانی ها بررسی کنند چه امکاناتی از سیستم ای آر پی نیاز دارند و سپس بر روی آن مذاکره کنند.

فرهنگ اوراکل دردسرساز است. لری الیاسن (Larry Ellison) و فرهنگ اوراکل ممکن است بین مشتریان ای آر پی محبوب هستند. اما لری قرار نیست سیستم ای آر پی مشتریانش را نصب کند. با این که کلا سازمان سعی دارند با تاکتیک های فروش خود، شما مجاب کنند آنها را انتخاب کنید. اما مهم است که بین دوست داشتن یک کمپانی و انتخاب نرم فزار مناسب برای کسب و کار تفاوت قائل شویم.

سپ خشک است. نرم افزار سپ می تواند در راه اندازی و سفارشی سازی سخت تر از رقبایش باشد، اما این فاصله بین سپ و رقبا به قدر دهه ۱۹۹۰ زیاد نیست. آن موقع ارتشی از برنامه نویسان ABAP نیاز داشتید تا بتوانید کوچکترین تغییری در نرم افزار ایجاد کنید. اما سپ امروز انعطاف پذیر تر از گذشته ست. با اینکه از نظر انعطاف پذیری نمی تواند در مقابل رقبایش که ای آر پی تحت دات نت دارند رقابت کند اما با منابع درست می توان با آن کار کرد.

برای اغلب کمپانی ها اوراکل زیاده روی است. همان طور که برخی فکر می کنند سپ خیلی خشک است، برخی دیگر نیز فکر می کنند که اوراکل امکانات اضافه زیادی برای سازمان ها فراهم کرده است. نمی توان وجود این امکانات اضافی در محصولات اوراکل EBS،PeopleSoft، JD Edwards نفی کرد اما این ویژگی چندان منفی نیست. تا وقتی که شما پول اضافی برای این امکانات اضافی نمی دهید، ضرری ندارد که آنها را داشته باشید، ممکن است زمانی به کار بیاید.

نصب سپ اغلب شکست می خورد. همان طور که در بالا و در قسمت شکایات حقوقی از سپ اشاره شد، سپ تعداد مشتریان زیادی نسبت به دیگر تولید کنندگان ای آر پی دارد. به همین دلیل نرخ شکست نصب هم بالاتر از دیگر رقبایش است. اما با در نظر گرفتن تعداد مشتریان و شکست ها و مقایسه آن با رقبایش، این اعداد و ارقام تفاوت چندانی با هم ندارند. سیستم های ای آر پی نصب حساس تری دارند که نیازمند تمرین و دقت بیشتری است. پس به جای این که تقصیر ها را گردن تولید کنندگان بیاندازیم باید در نصب این سیستم ها دقت بیشتری کرد.

نصب اوراکل اغلب شکست می خورد. همان طور که در بالا اشاره شد، فرقی نمی کند که سیستم ای آر پی از اوراکل یا دیگر تولیدکنندگان نصب کنید، موفقیت نصب ای آر پی ربطی به نرم افزار ندارد.

نرم افزارهای سپ و اوراکل برای سازمان های کوجود در بازار و صنعت بسیار مهم و مفید هستند و هر دوی این دو سهم زیادی در بازار ای آر پی دارند. برخی سازمان ها سپ و برخی دیگر اوراکل را محصولی مناسب برای کسب و کار خود می دانند. نکته مهم این است که واقعیت ها را از تصورات غلط بتوان تشخیص داد تا انتخاب درستی در مورد سیستم مناسب برای کسب و کار یک سازمان گرفت.

 

منبع

 


مجموعه: دسته‌بندی نشده برچسب ها: , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *