مراجع مرتبط با آموزش کریستالوگرافی (بلورشناسی)

FVCVL1042

کریستالوگرافی یکی از مهمترین دروس اصلی و تخصصی رشته مهندسی مواد است. در این درس شما وارد دنیای اتم ها می شوید و با ساختار اتمی مواد از جمله فلزات و برخی سرامیک ها آشنا می شوید. هدف اصلی این درس آن است که بر اساس ساختار اتمی مواد، بتوان خواص فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی آنها را پیش بینی، ارزیابی و تصدیق کرد. دستیابی به این دانش و توانایی، نیازمند آشنایی کامل با انواع شبکه های کریستالی، محاسبات مرتبط با آنها و خواص منحصر به فرد آنهاست که در این فرصت آموزشی در قالب فصل اول و دوم آموزش داده خواهد شد. در فصل سوم با یکی از ابزارهای قدرتمند و کمک کننده این درس، یعنی دستگاه پراش پرتو ایکس (XRD) آشنا می شوید. به کمک XRD شما می توانید ساختار کریستالی و پارامتر شبکه یک ماده را تعیین کنید. در فصل چهارم هم در قالب تصویر استریوگراف بلورها، چگونگی تعیین وضعیت صفحات کریستالی نسبت به یکدیگر تدریس خواهد شد. در هر فصل سعی شده است که تدریس مطالب همراه با ارائه یک مثال و حل تشریحی آن باشد تا تکنیک کاربرد فرمول ها و ارزیابی مسئله آموزش داده شوند. در پایان هر فصل نیز یک جمع بندی از مطالب ارائه شده خواهیم داشت. در پایان آموزش، یک آزمون جامع در نظر گرفته ایم تا دانشجویان بتوانند دانش خود را ارزیابی کنند. مراجع اصلی این درس کتاب بلورشناسی دکتر آشوری و کتاب معروف کالیتی (Cality) می باشد که از مثال ها و مفاهیم آموزشی آنها استفاده شده است.

FVCVL1042

کریستالوگرافی یکی از مهمترین دروس اصلی و تخصصی رشته مهندسی مواد است. در این درس شما وارد دنیای اتم ها می شوید و با ساختار اتمی مواد از جمله فلزات و برخی سرامیک ها آشنا می شوید. هدف اصلی این درس آن است که بر اساس ساختار اتمی مواد، بتوان خواص فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی آنها را پیش بینی، ارزیابی و تصدیق کرد. دستیابی به این دانش و توانایی، نیازمند آشنایی کامل با انواع شبکه های کریستالی، محاسبات مرتبط با آنها و خواص منحصر به فرد آنهاست که در این فرصت آموزشی در قالب فصل اول و دوم آموزش داده خواهد شد. در فصل سوم با یکی از ابزارهای قدرتمند و کمک کننده این درس، یعنی دستگاه پراش پرتو ایکس (XRD) آشنا می شوید. به کمک XRD شما می توانید ساختار کریستالی و پارامتر شبکه یک ماده را تعیین کنید. در فصل چهارم هم در قالب تصویر استریوگراف بلورها، چگونگی تعیین وضعیت صفحات کریستالی نسبت به یکدیگر تدریس خواهد شد. در هر فصل سعی شده است که تدریس مطالب همراه با ارائه یک مثال و حل تشریحی آن باشد تا تکنیک کاربرد فرمول ها و ارزیابی مسئله آموزش داده شوند. در پایان هر فصل نیز یک جمع بندی از مطالب ارائه شده خواهیم داشت. در پایان آموزش، یک آزمون جامع در نظر گرفته ایم تا دانشجویان بتوانند دانش خود را ارزیابی کنند. مراجع اصلی این درس کتاب بلورشناسی دکتر آشوری و کتاب معروف کالیتی (Cality) می باشد که از مثال ها و مفاهیم آموزشی آنها استفاده شده است.

در ادامه مقالات، کتب انگلیسی، کتب فارسی و آموزش های آنلاین منتشر شده در این زمینه معرفی شده اند:

 

معرفی مقالات
عنوان نویسندگان سال انتشار لینک توضیحات
کریستالوگرافی محمد هادی مقیم ۱۳۹۳ لینک (کلیک کنید)
بررسی عوامل موثر بر ساختار و خواص کریستالوگرافی لایه های نازک تیتانات زیرکونات سرب بر روی زیر لایه سیلیکون علی کوچک زاده ۱۳۹۲ لینک (کلیک کنید)
Equation of state for technetium from X‐ray diffraction and first-principle calculations Daniel S. Mast ۲۰۱۶ لینک (کلیک کنید)

 

معرفی کتب انگلیسی
عنوان تصویر نویسندگان سال انتشار لینک توضیحات
ELEMENTS OF X-RAY DIFFRACTION 1395 CullityC ۱۹۵۶ لینک (کلیک کنید)
Recent Advances in Crystallography 13951 Jason B. Benedict ۲۰۱۲ لینک (کلیک کنید)
Structure of Materials: An Introduction to Crystallography, Diffraction and Symmetry 2nd Edition 13952 Marc De Graef ۲۰۱۲ لینک (کلیک کنید)
X-Ray Diffraction (Dover Books on Physics) 13954 B. E. Warren ۱۹۹۰ لینک (کلیک کنید)

 

معرفی کتب فارسی
عنوان تصویر نویسندگان سال انتشار لینک توضیحات
بلورشناسی – مطالعه بلورها و کاربرد اشعه ایکس در بلورشناسی 13955 دکتر حسین آشوری ۱۳۸۷ لینک (کلیک کنید)

 

معرفی منابع آموزشی آنلاین فرادرس
عنوان مدرس مدت زمان لینک
آموزش کریستالوگرافی (بلورشناسی) مهندس حمیدرضا اکرمی فرد ۷ ساعت و ۲۱ دقیقه لینک (کلیک کنید)
آموزش مقاومت مصالح مهندس حمیدرضا اکرمی فرد ۹ ساعت و ۴۲ دقیقه لینک (کلیک کنید)
آموزش کاربرد متلب در دینامیک سازه ها مهندس جواد پالیزوان زند ۱۱ ساعت و ۳۵ دقیقه لینک (کلیک کنید)

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *