مراجع مرتبط با آموزش رهبری مثبت گرا

در آموزش رهبری مثبت گرا که مراجع مرتبط با آن در ادامه آمده است، ضمن تشریح هریک از این راهبردها در قالب بیان مبانی نظری و پژوهشی به بیان فعالیت هایی پرداخته می شود که با استفاده از آنها می توان به پیاده سازی این راهبردها پرداخت. علاوه بر این در پایان هریک از فرادرس ها به یک سری سؤالات تشخیصی اشاره می شود که از طریق آن می توانید میزان و درجه ای را که به عنوان رهبر مثبت گرا قادر بوده اید به ترویج این راهبردها بپردازید را مورد ارزیابی قرار دهید.

در آموزش رهبری مثبت گرا که مراجع مرتبط با آن در ادامه آمده است، رهبری مهمترین رکن سازمان ها است، که سهم زیادی در شکست و موفقیت سازمان ها دارد. بنابراین می توان رهبری اثربخش یک تکنیک و ابزار بسیار مهم در خلق نتایج فردی و سازمانی محسوب می شود. یکصد و اندی سال تحقیق و پژوهش، درباره موضوع مهم رهبری منجر به پدید آیی مکاتب و رویکردهای متنوع و جذابی شده است. اما به رغم افزایش قابل ملاحظه دانش ما از رهبری، هنوز مسیر مفهوم این مفهوم بی انتها و تمام ناشدنی باقی مانده است، به گونه ای که هنوز اندیشمندان به تلاش خود برای درک و کشف اثربخش ترین شیوه رهبری ادامه داشته است.

یکی از دغدغه های همیشگی مدیران و رهبران سازمان ها نیز همواره این بوده است که چگونه می توان نتایج فوق العاده ای را در کار ایجاد کرد و یکی از هنرهای رهبران مؤثر نیز این است که بتوانند با اقداماتی به ظاهر ساده اما تأثیر گذار اهداف خودشان و سازمانشان را محقق کنند. آقای دکتر کامرون که خود یکی از بزرگترین مشاوران سازمانی است و به آموزش، نظریه پردازی و تحقیق مشغول است تکنیک های مهمی را برای رسیدن به این مهم ارائه کرده است.

در این آموزش به موضوع مهم رهبری از منظر روانشناسی مثبت گرا پرداخته خواهد شد و اشاره خواهد شد که رهبری چیست و چه ارتباطی با پارادایم روانشناسی مثبت گرا دارد. در این فرادرس به الگوی جدیدی از رهبری تحت عنوان رهبری مثبت گرا اشاره می شود. این الگو توسط یکی از برجسته ترین اساتید و پژوهشگران رهبری و یکی از پیشگامان مثبت گرایی در سازمان مطرح شده است. این الگو شامل چهار راهبر (ترویج جو مثبت، ترویج روابط انسانی مثبت، ترویج ارتباطات مثبت و ترویج معناداری مثبت) به منظور ترویج مثبت گرایی در سازمان ها جهت خلق نتایج فوق العاده در افراد و سازمان ها می باشد.

در این آموزش ضمن تشریح هریک از این راهبردها در قالب بیان مبانی نظری و پژوهشی به بیان فعالیت هایی پرداخته می شود که با استفاده از آنها می توان به پیاده سازی این راهبردها پرداخت. علاوه بر این در پایان هریک از فرادرس ها به یک سری سؤالات تشخیصی اشاره می شود که از طریق آن می توانید میزان و درجه ای را که به عنوان رهبر مثبت گرا قادر بوده اید به ترویج این راهبردها بپردازید را مورد ارزیابی قرار دهید.

در ادامه مقالات، کتب انگلیسی، کتب فارسی و آموزش های آنلاین منتشر شده در این زمینه معرفی شده اند:

 

معرفی مقالات
عنوان نویسندگان سال انتشار لینک توضیحات
نیاز به مثبت گرایی: چالش ها و افق های مدیریت سازمان ها محمد فروهر ، عبدالرسول جمشیدیان و مریم قانع نیا ۱۳۹۴ لینک (کلیک کنید)
درک ماهیت، اهمیت و پیامدهای مثبت گرایی در سازمان‌ها محمد فروهر ۱۳۹۴ لینک (کلیک کنید)
تئوری سازمانی مثبت گرا تئوری سازمانی مثبت گرا ۱۳۹۳ لینک (کلیک کنید)
Positive Leadership and Employee Well-Being Kelloway, E. K., Weigand, H., McKee, M. C., & Das, H ۲۰۱۳ لینک (کلیک کنید)

 

معرفی کتب انگلیسی
عنوان تصویر نویسندگان سال انتشار لینک توضیحات
Positive Leadership: Strategies for Extraordinary Performance 514ZeNECk8L._SX319_BO1,204,203,200_ Kim Cameron ۲۰۱۲ لینک (کلیک کنید)
Practicing Positive Leadership: Tools and Techniques That Create 51ZMsNBHypL._SX322_BO1,204,203,200_ Kim Cameron ۲۰۱۳ لینک (کلیک کنید) ۱st Edition

 

معرفی منابع آموزشی آنلاین فرادرس
عنوان مدرس مدت زمان لینک
آموزش رهبری مثبت گرا آقای محمد فروهر ۲ ساعت و ۴۲ دقیقه لینک (کلیک کنید)
آموزش الزامات سیستم مدیریت کیفیت مبتنی بر استاندارد ISO 9001:2008 مهندس رضا لطفی ۲ ساعت ۳۳ دقیقه لینک (کلیک کنید)

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *