مراجع مرتبط با آموزش تحلیل شبکه در ArcGIS

در آموزش نسبیت خاص که مراجع مرتبط با آن در ادامه آمده است، امروزه سامانه های اطلاعات جغرافیایی آن چنان در مدیریت و کنترل مناطق نفوذ کرده است که نبود آن می تواند شکاف غیرقابل جبرانی در بدنه آن وارد نماید. تمامی مراکز، سازمان ها و مؤسسات تجاری مرتبط با عمران، محققین و دانش پژوهان از داده های GIS برای رشد و توسعه اهداف خود بهره می گیرند. از جمله کاربردهای وسیع و تخصصی این سامانه می توان به استفاده در شبکه های هیدرولوژی، مسائل محیط زیست و خطوط انتقال انرژی، مشاغل، آموزش و پرورش، بیمه، دولت محلی و … اشاره نمود.

در آموزش نسبیت خاص که مراجع مرتبط با آن در ادامه آمده است، امروزه سامانه های اطلاعات جغرافیایی آن چنان در مدیریت و کنترل مناطق نفوذ کرده است که نبود آن می تواند شکاف غیرقابل جبرانی در بدنه آن وارد نماید. تمامی مراکز، سازمان ها و مؤسسات تجاری مرتبط با عمران، محققین و دانش پژوهان از داده های GIS برای رشد و توسعه اهداف خود بهره می گیرند. از جمله کاربردهای وسیع و تخصصی این سامانه می توان به استفاده در شبکه های هیدرولوژی، مسائل محیط زیست و خطوط انتقال انرژی، مشاغل، آموزش و پرورش، بیمه، دولت محلی و … اشاره نمود.

اساساً به هر مجموعه عوارض خطی که از تعداد زیادی خطوط دارای تلاقی تشکیل شده باشند شبکه اطلاق می شود؛ نظیر شبکه آبراهه ای، شبکه آب رسانی، شبکه راه آهن و …. محل تلاقی این خطوط را گره یا Node می نامند. Network Analyst همان طور که از نامش پیداست برای انجام تجزیه و تحلیل های روی شبکه ها به کار می رود. اعمالی از قبیل متوسط زمان پیمایش، یک طرفه کردن خیابان، پل های هوایی و زیرزمینی، خیابان های بن بست برای مدل تحلیل گر قابل درک است. در واقع، تحلیل گر شبکه یکی از مهم ترین و جدیدترین آنالیزرهای سامانه اطلاعات جغرافیایی است که امروزه کاربرد وسیعی در مدیریت و اصلاح شبکه دارد. این آنالیز امکان تحلیل پدیده های جغرافیایی که قالب شبکه دارند (رودخانه ها، خیابان ها، بزرگراه ها، خطوط انتقال آب، خطوط انتقال تلفن، فاضلاب، برق، گاز و غیره) را میسر می سازد؛ به خصوص که این تحلیل ارتباط تنگاتنگی با تحلیل های مکانی و سه بعدی را دارا می باشد و می توان تغییرات و شروط مورد نظر را در مسیریابی شبکه اعمال نمود. از مهم ترین قابلیت های تحلیل گر شبکه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • یافتن مسیر بهینه
  • یافتن نزدیک ترین تجهیزات و امکانات
  • تخصیص امکانات
  • تعیین محدوده مراکز خدماتی شبکه
  • تعیین مسیرهای دسترسی
  • تعیین میزان تراکم و یا فشار وارده بر شبکه
  • یافتن مسیر بهینه

مسیر بهینه روند تعیین بهترین مسیر برای دسترسی از یک نقطه به یک نقطه دیگر می باشد. این مسیر می تواند کوتاه ترین، سریع ترین و یا دل پذیرترین مسیری که منطبق بر علائق و ترجیحات کاربر برای تعریف “بهترین” باشد را شامل شود. در واقع، در این مقوله هدف تعیین بهترین مسیر با توجه به محدودیت ها و امکانات در منطقه مورد نظر است؛ به عنوان مثال انتخاب بهترین مسیر انتقال شبکه آب شرب در شهر با توجه به عواملی چون کمترین هزینه، مناطق خطرپذیر مانند وجود کارخانه سمی و امکان آلوده شدن آب، مناطق با نشت و ریزش بالا، تراکم بالای جمعیت و منازل مسکونی و یا مشخص کردن سریع ترین مسیر برای رسیدن ماشین های آتش نشانی به محل حریق و … نمونه هایی بارز از این عملکرد می باشند.

در ادامه مقالات، کتب انگلیسی، کتب فارسی و آموزش های آنلاین منتشر شده در این زمینه معرفی شده اند:

 

معرفی مقالات
عنوان نویسندگان سال انتشار لینک توضیحات
تحلیل توانمندی های شبکه های ارتباطی شهر تبریز در زمان وقوع زلزله با استفاده از GIS سلطانی علیرضا، حاجی پور احتشام، جهانتیغ حسنعلی ۱۳۹۴ لینک (کلیک کنید)
طراحی شبکه جاده های جنگلی با استفاده از تحلیل سلسله مراتبی در محیط GIS سیبی احمد ۱۳۹۳ لینک (کلیک کنید)
تلفیق مدل AHP و تحلیل شبکه در محیط GIS جهت مکان گزینی کاربری درمانی (بیمارستان)، مطالعه موردی شهر سمنان زیاری یوسفعلی، خطیب زاده فرشته ۱۳۹۱ لینک (کلیک کنید)
مکان یابی مراکز بهداشتی-درمانی (بیمارستان ها) شهر بیرجند، از طریق تلفیق فرآیند تحلیل شبکه ای (ANP) و مقایسه زوجی در محیط GIS میکانیکی جواد، صادقی حجت اله ۱۳۹۱ لینک (کلیک کنید)

 

معرفی کتب فارسی
عنوان تصویر نویسندگان سال انتشار لینک توضیحات
تحلیل شبکه با GIS

امیرحسین حلبیان، محمود سلطانیان

۱۳۹۱ لینک (کلیک کنید)

 

معرفی منابع آموزشی آنلاین فرادرس
عنوان مدرس مدت زمان لینک
آموزش تحلیل شبکه در ArcGIS محمود سلطانیان ۲ساعت و ۵۲ دقیقه لینک (کلیک کنید)
آموزش کاربرد سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) محمد صادق درانی نژاد ۶ ساعت و ۴۳ دقیقه لینک (کلیک کنید)

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *