هنر مصنوعی: ترکیبی زیبا از هنر و ریاضیات

یکی از زمینه های کاری جالب و جذاب، خلق آثار هنری با استفاده از روش های هوش مصنوعی است. در این رابطه، مقالات متعدد و متنوعی نگارش شده اند که هر کدام یک رشته هنری را برای مطالعه مورد بررسی قرار داده اند. به تلفیق هوش مصنوعی و رشته های هنری، اصطلاحا هنر مصنوعی یا Artificial Art گفته می شود. از میان رشته های هنری، موسیقی و نقاشی بیشتر از بقیه مورد توجه بوده اند. روش کار نیز به این صورت است که عده ای هنرمند و یا انسانهای عادی، نتایج به دست آمده توسط الگوریتم ها و روش های هوش مصنوعی را بررسی می کنند و به آن ها نمره می دهند. الگوریتم ها با دریافت امتیازهایی که از طرف انسان به آن ها داده می شود، اقدام به تکمیل و یا اصلاح کار هنری خود می کنند.

متلب سایت، شما را به تماشای یک فیلم نمونه در خصوص هنر مصنوعی دعوت می کند. در این فیلم، تصاویری که یک شبکه عصبی مصنوعی به عنوان خروجی ایجاد کرده است، مشاهده می شوند. این تصاویر از تکرار مداوم برخی عملیات پایه و تغییر رنگ سلول های تصویری (پیکسل یا Pixel) به وجود آمده است. در این پروژه، شبکه عصبی به همراه مولفه هایی که معمولا در الگوریتم های تکاملی وجود دارد به کار برده شده است. به عنوان مثال، تولید مثل شبیه سازی شده در تکامل تصاویر هنری مورد استفاده قرار گرفته است.

خالق این برنامه ها، آقای جاناتان مک کیب (Jonathan McCabe) است که دارای مدرک کارشناسی ارشد هنر از دانشگاه ملی استرالیا است. فیلم های دیگری در خصوص این کار وجود دارند که می توانید در صفحه اینترنتی که برای این پروژه در نظر گرفته شده است، آن ها را مشاهده نمایید. برای آشنایی بیشتر با این پروژه تحقیقاتی، می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

http://midge.anu.edu.au

به یاد داشته باشید که، صرف زمان برای یادگیری، اتلاف زمان نیست. سرمایه گذاری زمانی است.

مطالب پیشنهادی‎

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *