سرقت ادبی چیست؟ آموزش چگونگی ارجاع دهی به مقالات علمی

همه ما در هنگام نوشتن مقاله ناگزیر به ارجاع دادن به مقالات دیگران هستیم. تعداد ارجاعات یک مقاله می تواند از ۳ یا ۴ مقاله شروع شده و به ۷۰ و حتی صد مقاله برسد. متاسفانه در دانشگاههای ایران به  آموزش چگونگی نگارش متون علمی توجه چندانی نمی شود. یادم هست سال پیش بود که یکی از دانشجویان دانشگاه تهران از بچه های سال بالایی ما به اتهام تقلب در نگارش مقاله در لیست سیاه موسسه IEEE قرار گرفت. موارد مشابه برای خیلی از دانشجویان قبلی نیز اتفاق افتاده بود. آیا این فرد مقصر بود؟ خیلی ها این فرد را مقصر می دانستند. اما به نظر من ایشان قربانی بی اطلاعی خود از نحوه نگارش متون علمی بوده است و از این دیدگاه خود دانشگاه و جامعه علمی ایران همه در اشتباه او سهیم بودند. لینک ادامه مطلب را ببینید.

همه ما در هنگام نوشتن مقاله ناگزیر به ارجاع دادن به مقالات دیگران هستیم. تعداد ارجاعات یک مقاله می تواند از ۳ یا ۴ مقاله شروع شده و به ۷۰ و حتی صد مقاله برسد. متاسفانه در دانشگاههای ایران به  آموزش چگونگی نگارش متون علمی توجه چندانی نمی شود. یادم هست سال پیش بود که یکی از دانشجویان دانشگاه تهران از بچه های سال بالایی ما به اتهام تقلب در نگارش مقاله در لیست سیاه موسسه IEEE قرار گرفت. موارد مشابه برای خیلی از دانشجویان قبلی نیز اتفاق افتاده بود. آیا این فرد مقصر بود؟ خیلی ها این فرد را مقصر می دانستند. اما به نظر من ایشان قربانی بی اطلاعی خود از نحوه نگارش متون علمی بوده است و از این دیدگاه خود دانشگاه و جامعه علمی ایران همه در اشتباه او سهیم بودند.

 

 

خیلی وقتها (به ویژه در نگارش مقدمه مقاله) توجه چندانی به نحوه ارجاع دادن به یک متن نمی کنیم و به طور ناخودآگاه دچار سرقت ادبی-علمی می شویم. در کنار آشنا ساختن مراجعین محترم با مباحث عمده هوش مصنوعی و برنامه نویسی متلب، یکی دیگر از اهداف متلب سایت آشنا ساختن مخاطبان خود با مباحث روز نحوه نگارش متون علمی است. در این راستا قوانین نحوه ارجاع علمی تنظیم شده توسط موسسه IEEE برای مطالعه در اختیار مراجعین محترم قرار گرفته است. مطالعه این فایل کوتاه را به همه مراجعین محترم که قصد نگارش مقاله و ارسال آن با کنفرانسها و ژورنالها و به ویژه مقالات و کنفرانسهای خارجی را دارند، توصیه می شود. برای دانلود فایل لینک زیر را کلیک کنید.

لینک دانلود

متلب سایت امیدوار است با در اختیار گذاشتن این فایل ساده و در عین حال مهم گامی هر چند کوچک در راستای ارتقای سطح علمی و نگارش ادبی مخاطبین خود برداشته باشد.

مطالب پیشنهادی‎

یک نظر در "سرقت ادبی چیست؟ آموزش چگونگی ارجاع دهی به مقالات علمی"

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *