فیلم آموزشی طراحی آزمایشات با تاکید بر تنظیم پارامتر الگوریتم های فراابتکاری تک هدفه و چند هدفه

 
فیلم آموزشی طراحی آزمایشات با تاکید بر تنظیم پارامتر الگوریتم‌های فراابتکاری تک هدفه و چند هدفه-بخش یکم
 
فرض کنید برای تولید یک محصول شرایط و گزینه های مختلفی پیش روی شماست. مثلا دمای هوا چقدر باشد؟ فشار هوا چقدر باشد؟ حجم بکار رفته از ماده x چقدر باشد ؟ و چندین و چند سوال دیگر. نکته ای که حائز اهمیت است این است که ممکن است در شرایطی که ما هر یک از سوال ها را به تنهایی بپرسیم جواب ان را بدانیم اما وقتی با همه این سوال ها همزمان روبرو می شویم و ترکیب شرایط فوق روی عملکرد محصول مورد نظر تاثیر گذار خواهد بود. لذا ناچاریم رویه ای در پیش بگیریم که برای رسیدن به بهترین عملکرد مورد نظر ترکیب مناسب را بیابیم. برای کسب اطلاعات بیشتر، ادامه مطلب را ببینید.
 

 
فیلم آموزشی طراحی آزمایشات با تاکید بر تنظیم پارامتر الگوریتم‌های فراابتکاری تک هدفه و چند هدفه-بخش یکم
 
فرض کنید برای تولید یک محصول شرایط و گزینه های مختلفی پیش روی شماست. مثلا دمای هوا چقدر باشد؟ فشار هوا چقدر باشد؟ حجم بکار رفته از ماده x چقدر باشد ؟ و چندین و چند سوال دیگر. نکته ای که حائز اهمیت است این است که ممکن است در شرایطی که ما هر یک از سوال ها را به تنهایی بپرسیم جواب ان را بدانیم اما وقتی با همه این سوال ها همزمان روبرو می شویم و ترکیب شرایط فوق روی عملکرد محصول مورد نظر تاثیر گذار خواهد بود. لذا ناچاریم رویه ای در پیش بگیریم که برای رسیدن به بهترین عملکرد مورد نظر ترکیب مناسب را بیابیم. در این فیلم آموزشی، می خواهیم به سوال مطرح شده پاسخ دهیم.پمخاطبینی که از این فیلم آموزشی استفاده نمایند، بعد از مشاهده فیلم می توانند، استراتژی های طراحی آزمایش ها را در مسائل تک هدفه و چند هدفه با استفاده از نرم افزار های Minitab و Design Expert پیاده سازی نموده و قابلیت اطمینان الگوریتم طراحی شده را تا سطح زیادی افزایش دهند.
هدف اولیه آشنایی با مفاهیم مربوط به طراحی آزمایشات و در ادامه به کارگیری روش های مناسب در راستای پاسخ به سوال مطرح شده «بهترین ترکیب مناسب برای متغیرهای (پارامترها) تاثیرگذار روی متغیر (متغیرها) پاسخ چیست؟» در دنیای واقعی اکثر مسائل (در دنیای بهینه سازی اکثر الگوریتم های فراابتکاری) وابستگی زیادی به مقادیر متغیر های ورودی تاثیرگذار در متغیر (متغیرها) خروجی مسئله دارند. لذا برای رسیدن به یک عملکرد مناسب و قابل اطمینان رسیدن به مقادیر تنظیم شده این متغیرهای از جایگاه ویژهای برخوردار است. در صورت عدم دستیابی به این هدف به هیچ عنوان روی خروجی های به دست آمده نمی توان حساب کرد، چون ممکن است بتوانیم عملکرد آن را توسط روش های طراحی آزمایشات بالاتر برد. لذا رسیدن به هدف در نظر گرفته، ضرورت زیادی دارد.
همه کاربران الگوریتم های فراابتکاری و کسانی که به هر نحوی تعدادی متغیر ورودی برای تصمیم گیری در هر موضوعی دارند و هر یک از متغیرها چند حالت دارد و این متغیرها بر روی یک یا چند متغیر پاسخ تاثیرگذارند.
 
 
 
سرفصل های مهم مورد بحث در این فیلم آموزشی عبارتند از:
  • آشنایی با مفاهیم طراحی آزمایش ها
  • اهداف طراحی آزمایش ها
  • مراحل پیاده سازی DOE
  • اصول سه گانه طراحی آزمایش ها
  • انواع روش های تنظیم پارامتر
  • روش تاگوچی
  • روش سطح پاسخ یا Response Surface Method (به اختصار RSM)
  • مطالعه موردی تنظیم پارامتر یک الگوریتم فرا ابتکاری تک هدفه و چند هدفه با استفاده از روش های موجود با بهره گیری از نرم افزار Design Expert و Minitab 

برای مشاهده جزئیات و تهیه آموزش فرادرس فیلم آموزشی طراحی آزمایشات با تاکید بر تنظیم پارامتر الگوریتم های فراابتکاری تک هدفه و چند هدفه به این لینک (+) مراجعه نمایید.

 

مطالب پیشنهادی‎

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *