فایل راهنمای فارسی الگوریتم رقابت استعماری

این پست یک فایل آموزشی بسیار مفید راجع به یک الگوریتم جدید در حوزه بهینه سازی تکاملی و به ویژه الگوریتم های ژنتیک در اختیار مراجعین می گذارد. Imperialist Competitive Algorithm یا الگوریتم رقابت استعماری، الگوریتم نوینی در حوزه محاسبات تکاملی می باشد که در سال ۲۰۰۷ به دنیای محاسبات تکاملی معرفی شده است. در مدت کوتاه پس از ارائه این الگوریتم، از آن در حل مسائل بهینه سازی بسیاری در داخل و خارج از ایران استفاده شده است. به دلیل نو بودن این الگوریتم، بسیاری از دانشجویان آن را جایگزین مناسبی برای الگوریتم های ژنتیک و پرندگان و مورچه در پروژه تحقیقاتی خود یافته اند. متلب سایت نیز بر آن شد تا یک فایل آموزش و در عین حال تحقیقاتی بسیار جامع در مورد این الگوریتم را در اختیار مراجعین قرار دهد. این فایل آموزشی در حقیقت متن کامل یک پایان نامه در زمینه بهینه سازی و الگوریتم رقابت استعماری می باشد. ادامه مطلب را ببینید.

این پست یک فایل آموزشی بسیار مفید راجع به یک الگوریتم جدید در حوزه بهینه سازی تکاملی و به ویژه الگوریتم های ژنتیک در اختیار مراجعین می گذارد. Imperialist Competitive Algorithm یا الگوریتم رقابت استعماری، الگوریتم نوینی در حوزه محاسبات تکاملی می باشد که در سال ۲۰۰۷ به دنیای محاسبات تکاملی معرفی شده است. در مدت کوتاه پس از ارائه این الگوریتم، از آن در حل مسائل بهینه سازی بسیاری در داخل و خارج از ایران استفاده شده است. به دلیل نو بودن این الگوریتم، بسیاری از دانشجویان آن را جایگزین مناسبی برای الگوریتم های ژنتیک و پرندگان و مورچه در پروژه تحقیقاتی خود یافته اند. متلب سایت نیز بر آن شد تا یک فایل آموزش و در عین حال تحقیقاتی بسیار جامع در مورد این الگوریتم را در اختیار مراجعین قرار دهد. این فایل آموزشی در حقیقت متن کامل یک پایان نامه در زمینه بهینه سازی و الگوریتم رقابت استعماری می باشد. در چکیده این فایل ۱۰۰ صفحه ای می خوانید:

“الگوریتم های بهینه‌سازی الهام گرفته از طبیعت به عنوان روشهای هوشمند بهینه‌سازی در کنار روش‌های کلاسیک موفقیت خوبی از خود نشان داده‌اند. از جمله این روش‌ها می‌توان به الگوریتم‌های ژنتیک  (الهام گرفته از تکامل بیولوژیکی انسان و سایر موجودات)، بهینه‌سازی کلونی مورچه‌ها  (بر مبنای حرکت بهینه مورچه‌ها) و روش بازپخت شبیه‌سازی شده  (با الهام‌گیری از فرایند تبرید فلزات) اشاره نمود.  این روش‌ها در حل بسیاری از مسائل بهینه‌سازی در حوزه‌های مختلفی چون تعیین مسیر بهینه عامل‌های خودکار، طراحی بهینه کنترل کننده برای پروسه های صنعتی، حل مسائل عمده مهندسی صنایع همانند طراحی چیدمان بهینه برای واحدهای صنعتی، حل مسائل صف و نیز در طراحی عامل‌های هوشمند استفاده شده‌اند.

الگوریتم‌های بهینه‌سازی معرفی شده، به طور عمده الهام گرفته از فرایند‌های طبیعی می‌باشند و در ارائه این الگوریتم‌ها به سایر نمودهای تکامل انسانی توجهی نشده است. در این نوشتار الگوریتم جدیدی برای بهینه‌سازی مطرح می‌‌شود که نه از یک پدیده طبیعی، بلکه از یک پدیده اجتماعی – انسانی الهام گرفته است. بطور ویژه این الگوریتم به فرایند استعمار، به عنوان مرحله‌ای از تکامل اجتماعی – سیاسی بشر نگریسته و با مدل‌سازی ریاضی این پدیده تاریخی، از آن به عنوان منشأ الهام یک الگوریتم قدرتمند در زمینه بهینه‌سازی بهره می‌گیرد. در مدت کوتاهی که از معرفی این الگوریتم می‌گذرد، از آن برای حل مسائل بسیاری در حوزه بهینه‌سازی استفاده شده است. طراحی چیدمان بهینه برای واحد‌های صنعتی، آنتن‌های مخابراتی هوشمند، سیستم‌های پیشنهاددهنده هوشمند و نیز طراحی کنترل کننده بهینه برای سیستم‌های صنعتی شیمیایی تعدادی معدود از کاربردهای گسترده این الگوریتم در حل مسائل بهینه‌سازی می‌باشد.”

متلب سایت مطالعه این فایل را به همه افراد علاقه مند به مباحث هوش مصنوعی و بهینه سازی تکاملی پیشنهاد می کند. در ادمه لینک دانلود این کتاب قرار داده شده است:

اطلاعات بیشتر راجع به این الگوریتم جدید در حوزه محاسبات تکاملی را در وبسایت تخصصی این الگوریتم می توانید پیدا کنید. لینک زیر را ببینیند.

http://www.icasite.info

مطالب پیشنهادی‎

۳ نظر در "فایل راهنمای فارسی الگوریتم رقابت استعماری"
 1. سلامی دوباره
  من این فایل رو مطالعه کردم و بخش قابل توجه اون که یه جورایی مربوط به این سایت میشه پیاده سازی بودذ که نویسنده انجام داده بود ، این پیاده سازی تو یک محیط گرافیکی خیلی خوب از متلب بود، من کاری که انجام میدم در همین زمینه هست و خیلی علاقه دارم که ساخت یک چنین پیاده سازی رو یادبگیرم، میخواستم بدونم فایل آموزشی هست برای این منظور که من از این سایت تهیه کنمش؟ و اینکه فایلهای مربوط به GA و SA و TABU و PSO رو نیز میخوام سفارش بدم و میخوام بدونم میشه با یادگرفتن و استفاده از همون فایلهای آموزشی روی یک مسئله خاص از این روشها استفاده کرد و پروژه نهایی رو به همون صورتی که این نویسنده در پایان نامه اش ساخته براش رابط گرافیکی ساخت؟

  1. با سلام؛
   محصولات آموزشی متلب سایت، شما را در خصوص یادگیری الگوریتم ها و پیاده سازی آن ها آموزش می دهند. اما برای پیاده سازی توسط رابط های گرافیکی کاربری یا GUI شما نیازمند کسب مهارت در خصوص طراحی GUI هستید.

 2. سلام و با تشکر فراوان از سایت آموزنده شما.
  امکانش هست مقاله ای در مورد مقایسه انواع الگوریتمهای تکاملی بهینه سازی بذارید؟
  بازهم از سایت خوبتون ممنون و متشکرم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *