آشنایی با زبان برنامه نویسی Microsoft Small Basic

small basic

آنچه مطالعه می نمایید، پیاده سازی متنی و یادداشت مکتوب مرتبط با آموزش آشنایی با زبان برنامه نویسی Microsoft Small Basic (+) می باشد که توسط جناب آقای مهران تبریزی از دانشجویان فرادرس تهیه شده و برای استفاده عمومی جهت انتشار در اختیار فرادرس قرار گرفته است.

در ادامه یادداشت های مرتبط با آموزش آشنایی با زبان برنامه نویسی Microsoft Small Basic را با هم می بینیم.

این برنامه آموزشی مناسب افرادی است که می خواهند وارد دنیای برنامه نویسی شوند و به اصطلاح مبتدی هستند و طبیعتا هم شامل کودکان و نوجوانان و هم بزرگسالان است؛ هرچند هدف گذاری ما بیشتر آموزش برنامه نویسی به نوجوانان است. اصلی ترین مبحثی که در این آموزش بدان می پردازیم؛ موضوع برنامه نویسی یا برنامه سازی (Programming) می باشد.

small basic

آنچه مطالعه می نمایید، پیاده سازی متنی و یادداشت مکتوب مرتبط با آموزش آشنایی با زبان برنامه نویسی Microsoft Small Basic (+) می باشد که توسط جناب آقای مهران تبریزی از دانشجویان فرادرس تهیه شده و برای استفاده عمومی جهت انتشار در اختیار فرادرس قرار گرفته است.

در ادامه یادداشت های مرتبط با آموزش آشنایی با زبان برنامه نویسی Microsoft Small Basic را با هم می بینیم.

این برنامه آموزشی مناسب افرادی است که می خواهند وارد دنیای برنامه نویسی شوند و به اصطلاح مبتدی هستند و طبیعتا هم شامل کودکان و نوجوانان و هم بزرگسالان است؛ هرچند هدف گذاری ما بیشتر آموزش برنامه نویسی به نوجوانان است. اصلی ترین مبحثی که در این آموزش بدان می پردازیم؛ موضوع برنامه نویسی یا برنامه سازی (Programming) می باشد.

اما برنامه نویسی چیست؟

در واقع ساخت نرم افزارهایی در وسایلی مانند رایانه، تلفن هوشمند و غیره که با هدف به وجود آوردن امکاناتی که قبلا وجود نداشته اند انجام می پذیرد را برنامه نویسی (برنامه سازی) می گوییم. برنامه نویسی شکل های مختلفی دارد؛ مانند برنامه نویسی یک ماشین حساب، سیستم عامل ویندوز و غیره.

اگر یک ماشین حساب را در نظر بگیرید؛ به دفعات از آن که به صورت سخت افزار وجود دارد استفاده می کنیم؛ حال اگر فردی بیاید و این ماشین حساب را به صورت نرم افزاری با کاربرد محاسبات طراحی نماید (به همین دلیل به این برنامه ها Application هم گفته می شود که به معنای کاربرد است)؛ به مسیری که طی می کند برنامه نویسی گفته می شود.

در واقع پس از اینکه نیاز یا ایده ای را مطرح کردیم؛ به مسیری که طی می کنیم تا ابزار رفع آن نیاز را به صورت نرم افزار در بیاوریم؛ برنامه نویسی گویند.

همچنین به مهندس هایی که روش های رفع نیازها به کمک برنامه ها را در دانشگاه آموخته اند؛ مهندس نرم افزار گفته می شود.

اما دنیای برنامه نویسی محدود به کامپیوترها نیست بلکه در لوازم الکترونیکی مختلف نیز مانند گوشی های هوشمند، تبلت ها، تلویزیون های هوشمند و نظیر آنها که به نوعی یک کامپیوتر کوچک در دل خود دارند به کمک ابزارهای مختلف انجام می پذیرد؛ مثلا به برنامه هایی که برای گوشی های هوشمند طراحی می شوند Application و یا به طور مختصر App گفته می شود.

مسیر تهیه نرم افزار به کمک ابزارهای گوناگون در همه این لوازم الکترونیکی مشابه است و درواقع یادگیری یکی از این ابزارها به شما کمک می کند تا برای لوازم مختلفی برنامه تهیه کنید.

می توان گفت برنامه نویسی راهی است که روش های مختلفی برای طی کردن آن وجود دارد که یکی از آنها، Small Basic است.

ابزارهای برنامه نویسی را به عنوان زبان های برنامه نویسی (Programming Language) می شناسیم. این زبان ها به ما کمک می کنند که منظور و نیاز خود را به کامپیوتر ارائه دهیم؛ چرا که کامپیوترها در واقع سخت افزارهایی هستند که به کمک تکنولوژی ساخته ایم و طبیعتا هوش انسانی لازم برای درک زبان انسان را ندارند.

از طرف دیگر، اگر مثلا یک مهندس نرم افزار قرار باشد برنامه یک ماشین حساب را طراحی کند؛ باید بتواند منظور خود را به کامپیوتر برساند؛ هرچند کامپیوترها مانند انسان برای خود زبان دارند (زبان ماشین) که درک آن برای ما ممکن ولی دشوار است.

در واقع زبان برنامه نویسی مترجم زبان انسان به زبان کامپیوتر است؛ بدین صورت که مهندس نرم افزار که با یکی از زبان های برنامه نویسی آشنا است؛ نیاز را از زبان انسان به صورت دستورات زبان برنامه نویسی در می آورد و سپس کامپیوتر به کمک ابزارهایی این دستورات را به زبان کامپیوتر درمی آورد و اجرا می کند.

حال که با مفهوم زبان برنامه نویسی آشنا شدیم به سراغ بحث اصلی خود یعنی زبان Small Basic می پردازیم. مزیت این زبان در این است که در عین سادگی و کاربر پسندی، امکانات خیلی خوبی دارد و برنامه های بسیاری را می توان به کمک آن ساخت.

هدف اصلی طراحی این زبان، آموزش برنامه نویسی به افراد مبتدی است و دقیقا به همین دلیل است که ما این زبان را برای آموزش به افراد تازه وارد به دنیای برنامه نویسی انتخاب کرده ایم. پس از فراگیری این زبان با مرور زمان می توانید به دیگر زبان ها نیز مسلط شوید؛ مانند:

 • Visual Basic، که در واقع نسخه پیشرفته Small Basic است.
 • C/C++: بیشترین نرم افزارها به کمک C++ نوشته شده اند.
 • Java: در بیشتر لوازم الکترونیکی مانند گوشی های هوشمند از این برنامه استفاده شده است.
 • Javascript
 • Php
 • Python
 • Ruby و غیره

با وجود اینکه تعداد بسیار زیادی زبان وجود دارد؛ ولی همه آنها یک سری اصول مشترک دارند که به کمک Small Basic می توان این اصول را بهتر توصیف و درک کرد. همین سهولت در انتقال مفاهیم و تفکر برنامه نویسی است که باعث شده ما این زبان را برای آموزش انتخاب کنیم؛ چراکه مهمترین چیز در برنامه نویسی این است که بتوان مانند یک برنامه نویس فکر کرد و هدف ما هم در این آموزش همین امر است.

در واقع پس از یادگیری زبان برنامه نویسی Small Basic، شما به زمان کمی برای یادگیری دیگر زبان های برنامه نویسی نیاز دارید.

برای برنامه نویس خوب شدن دو چیز لازم است:

 1. منبع آموزشی مناسب (که در این مجموعه سعی کرده ایم این نیاز را کاملا برطرف کنیم).
 2. تمرین فراوان (نوشتن برنامه های مختلف به منظور رفع ایرادات خود).

اما Small Basic چیست؟

در واقع نسخه تغییر یافته یک زبان اصیل قدیمی به نام Basic می باشد که مخفف کلمه های زیر است:

Beginners All purpose Symbolic Instruction Code

بنابراین می توان گفت:

BASIC برابر است با کد دستوری نشانه ای همه منظوره برای مبتدیان

همچنین نسخه های دیگری از Basic نیز موجودند:

QBasic/GW-Basic/Visual Basic/Real Basic/Visual Basic .NET

قبل از ورود به بحث اصلی، بهتر است با تاریخچه این زبان برنامه نویسی آشنا شویم.

در دهه ۱۹۶۰، شرکت کامپیوتری Microsoft اقدام به پیاده سازی و تولید زبان برنامه نویسی Basic نمود که از آن زمان تاکنون این زبان تغییرات فراوانی را پذیرفته و نسخه های مختلفی از آن مانند Small Basic که صرفا جهت آموزش برنامه نویسی به مبتدیان تولید شد (درست مانند خود Basic) روانه بازار گردید.

نسخه اولیه زبان برنامه نویسی Small Basic در سال ۲۰۰۸ به طور آزمایشی تولید شد و سپس درپی استقبال از آن،در سال ۲۰۱۱ نسخه نهایی آن ایجاد گردید. این نسخه تاکنون تغییر خاصی نکرده است به جز آنکه library و Site آن اندکی پربارتر گردید.

مهمترین مزیت این زبان را که باعث شد آن را برای آموزش شما انتخاب کنیم؛ باید سادگی دانست که سبب ایجاد رغبت برای یادگیری برنامه نویسی می شود. این زبان در عین سادگی، بسیار کاربردی است و قابلیت به چالش کشیدن و تقویت قدرت خلاقیت افراد را دارد.

حال به مبحث اصلی خود می پردازیم

گام نخست، نصب Small basic است. تنها شرط لازم برای نصب این زبان این است که کامپیوتر شما دارای سیستم عامل ویندوز باشد. به سایت smallbasic.com بروید. همانطور که می بینید در خود سایت چند نمونه برنامه از قبل نوشته شده قرار دارد که به طور رایگان قابل دسترس است؛ مانند بازی معروف Tetris که به کمک این زبان نوشته شده و کد آن نیز در زیر محیط بازی به طور کامل قرار داده شده است. 

 

1

لینک دانلود فایل نصب Small Basic در گوشه راست بالای صفحه قابل مشاهده است.

2

پس از Download فایل نصب، اقدام به نصب و بعد اجرای برنامه نمایید تا محیطی مانند تصویر زیر ببینید:

3

کادر سفید سمت چپ، جایی است که در آن کدها را وارد می کنیم ویا اصطلاحا برنامه نوشته می شود.کادر آبی سمت راست هم پنل اطلاعات نام دارد که اطلاعاتی را در مورد بخش های مختلف برنامه در اختیار ما می گذارد.

در ادامه به توضیح هر یک از گزینه های موجود در برنامه می پردازیم:

 • New: نوشتن برنامه جدید
 • Open: فراخوانی برنامه از قبل نوشته شده
 • Save: ذخیره برنامه
 • Save as: ذخیره برنامه با یک نام متفاوت
 • Import: فراخوانی یک برنامه از وب
 • Publish: نشر برنامه خود در وب
 • Cut/copy/paste/undo/redo: عملیات مربوط به ویرایش
 • Run: اجرای برنامه
 • Graduate: ارتقا برنامه خود

اولین و ساده ترین برنامه ای که میخواهیم با Small basic بنویسیم به صورت زیر است:

TextWindow.WriteLine(“Hello, World ! “)

4

پس از نوشتن کدهای دستوری،برای اجرا شدن برنامه بر روی Run کلیک میکنیم(و یا دکمه F5 کیبورد را فشار می دهیم) تا برنامه به صورت زیر اجرا شود:

5

لازم به ذکر است که شما می توانید به جای عبارت Hello, World!، عبارت دلخواه خود را بنویسید.

برای ذخیره کردن برنامه نیز همانطور که اشاره گردید؛ از گزینه Save as استفاده می کنیم:

6

در صورتی که بخواهید برنامه ذخیره شده را دوباره باز کنید؛ گزینه Open را فشرده و از مسیر ذخیره برنامه، آن را مجددا فراخوانی می کنید:

7

توجه: مسئولیت صحت علمی محتوای یادداشت های ارسالی با نویسنده و تهیه کننده یادداشت می باشد و فرادرس در مورد صحت محتوا و کیفیت تهیه یادداشت از روی یک آموزش نظری ندارد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این آموزش و مشاهده و مطالعه مستقیم ویدئوی منبع و مرجع یادداشت، لطفا به لینک زیر مراجعه نمایید.

آموزش آشنایی با زبان برنامه نویسی Microsoft Small Basic – کلیک کنید.

 

 

یادداشت های خود را جهت انتشار ارسال نمایید و اعتبار آموزش رایگان کسب کنید.

فرادرس در قبال ارسال یادداشت ها و برداشت های مرتبط با آموزش های فرادرسی، اعتبار هدیه رایگان جهت استفاده از آموزش های خود را به تهیه کنندگان و ارسال کنندگان یادداشت، تقدیم می کند.

شما نیز می توانید با ارسال یادداشت های خود، هم توسعه آموختن و یادگیری کمک کنید و هم اینکه از اعتبار هدیه آموزشی رایگان فرادرس استفاده نمایید. جهت مطالعه شرایط و ارسال یادداشت های خود، این لینک (+) را ببینید.

 


مجموعه: برنامه نویسی, سته بندی مستقل برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *