فیلم آموزشی جامع طبقه بندی یا Classification (به زبان فارسی)

آموزشی جامع طبقه بندییاClassification (به زبان فارسی)

بسیاری از مسائل داده کاوی را می توان به صورت یک مسأله طبقه بندی یا Classification بیان نمود، که در آن در نهایت یک عامل پیش بین تربیت می شود که می تواند با در دست داشتن دانش موجود برای طبقه بندی یک مجموعه از موارد، آن دانش را به طبقه بندی سایر موارد تعمیم دهد. در فیلم آموزشی جامع طبقه بندی یا Classification، پس از مرور کلی بر مفاهیم طبقه بندی و شیوه تربیت یک عامل طبقه بندی کننده یا Classifier، چند روش پر کاربرد معرفی و در محیط متلب پیاده سازی شده اند. 

در بسیاری از رشته های علمی و فنی، در نهایت ما با مجموعه ای از داده ها روبرو هستیم که حجم کم یا زیادی را دارند؛ اما مهم ترین کار، به دست آوردن چنین پایگاه داده ای نیست. بلکه باید بتوانیم، سطح بالاتری از دانش را با توجه به پایگاه داده مذکور به دست بیاوریم؛ این یعنی نتیجه گیری و جمع بندی تمام تلاش هایی که برای جمع آوری آن داده ها صرف شده است. این عملیات، و مجموعه دیگری از کارهای مرتبط با آن، موضوع بحث یکی از زیر شاخه های مشترک علوم کامپیوتر و آمار، به نام داده کاوی یا Data Mining است. فرآیند کلی استخراج دانش از داده، معنای عام تری از داده کاوی را در بر دارد که به Knowledge Discovery from Data یا KDD معروف است. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این فیلم آموزشی، لینک ادامه مطلب را ببینید.

آموزشی جامع طبقه بندییاClassification (به زبان فارسی)

 

بسیاری از مسائل داده کاوی را می توان به صورت یک مسأله طبقه بندی یا Classification بیان نمود، که در آن در نهایت یک عامل پیش بین تربیت می شود که می تواند با در دست داشتن دانش موجود برای طبقه بندی یک مجموعه از موارد، آن دانش را به طبقه بندی سایر موارد تعمیم دهد. در واقع مسأله طبقه بندی، یک مسأله یادگیری نظارت شده است. در فیلم آموزشی جامع طبقه بندی یا Classification، پس از مرور کلی بر مفاهیم طبقه بندی و شیوه تربیت یک عامل طبقه بندی کننده یا Classifier، چند روش پر کاربرد معرفی و در محیط متلب پیاده سازی شده اند.

در بسیاری از رشته های علمی و فنی، در نهایت ما با مجموعه ای از داده ها روبرو هستیم که حجم کم یا زیادی را دارند؛ اما مهم ترین کار، به دست آوردن چنین پایگاه داده ای نیست. بلکه باید بتوانیم، سطح بالاتری از دانش را با توجه به پایگاه داده مذکور به دست بیاوریم؛ این یعنی نتیجه گیری و جمع بندی تمام تلاش هایی که برای جمع آوری آن داده ها صرف شده است.

اکثر دانشمندان و محققین سرشناس هر رشته علمی یا فنی، در کنار عامل خلاقیت و تخصص، یک ویژگی مشترک و بسیار مهم دارند، و آن نتیجه گیری های مهمی است که از مشاهدات و داده های جمع آوری شده ارائه کرده اند. در رشته های مختلف علمی، نظریه های بسیار مهمی که با مطالعات میدانی به دست آمده اند، همگی دارای این مولفه مشترک هستند: به دست آوردن قواعد و قوانینی که توضیحی فشرده و مفهومی از داده های در دسترس را ارائه می دهند. این عملیات، و مجموعه دیگری از کارهای مرتبط با آن، موضوع بحث یکی از زیر شاخه های مشترک علوم کامپیوتر و آمار، به نام داده کاوی یا Data Mining است. فرآیند کلی استخراج دانش از داده، معنای عام تری از داده کاوی را در بر دارد که به Knowledge Discovery from Data یا KDD معروف است.

 

 

سرفصل های مهم‌ترین مباحث مطرح شده در این فیلم آموزشی در ادامه آمده اند:

 • مفاهیم پایه طبقه بندی یا Classification
 • کاربرد درخت تصمیم یا Decision Tree در طبقه بندی
 • پیاده سازی طبقه بندی درخت تصمیم باینری در متلب
 • مفاهیم تقسیم بندی اطلاعات به سه گروه آموزش یا Train، آزمایش یا Test و اعتبارسنجی یا Validation
 • بررسی مفهوم Overtraining
 • روش اعتبارسنجی چند لایه ای یا k-Fold Cross-Validation
 • طبقه بندی کننده پایه بیزی یا Naive Bayesian Classifier
 • پیاده سازی طبقه بندی پایه بیزی در متلب
 • الگوریتم k-Nearest Neighbors یا KNN
 • پیاده سازی KNN در محیط متلب
 • معرفی روش پیشرفته تر حل مسائل طبقه بندی

  

برای مشاهده جزئیات و تهیه آموزش فرادرس فیلم آموزشی جامع طبقه بندی یا Classification  به این لینک (+) مراجعه نمایید.

 

برای مشاهده پیش نمایش این محصول بر روی یوتیوب (YouTube) از لینک زیر استفاده کنید:

لینک ویدئو بر روی سرور یوتیوب (YouTube)

 

مطالب پیشنهادی‎

۲ نظر در "فیلم آموزشی جامع طبقه بندی یا Classification (به زبان فارسی)"
 1. باسلام
  من برنامه الگوریتم Knnرادرمحیط متلب می خوام .هیچ وقتم بامحیط متلب کارنکردم البته سی دی شو تهیه کردم .اما مثلا نمیدونم کتابخانه چیه یعنی باید ازقبل این کددرکتابخانه باشه .لطف کنید راهنمایی کنید درضمن اگرنیاز به عضوبودن هست بشم.

  1. در پاسخ به آزاده:
   با سلام،
   ضمن تشکر از مکاتبه شما، هم اکنون آموزش متلب از مقدماتی تا پیشرفته در سه بسته مجزا ارائه می شود؛ برای آشنایی با زبان برنامه نویسی متلب، جهت پیاده سازی و کدنویسی، آموزش متلب مقدماتی پیشنهاد می شود.
   برای مطالعه سرفصل های تدریس شده، به لینک های زیر مراجعه نمایید:
   مجموعه فرادرس های برنامه نویسی متلب
   مجموعه فرادرس های متلب برای علوم و مهندسی
   مجموعه فرادرس های برنامه نویسی متلب پیشرفته
   لازم به ذکر است با تهیه هر سه بخش آموزش متلب در قالب گنجینه، از درصدی تخفیف بیشتر برخوردار خواهید شد.
   گنجینه طلایی برنامه نویسی کاربردی متلب — از مقدماتی تا پیشرفته
   منتظر دیدار شما در فرادرس هستیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *